Kızılay Kart’la Sosyal Uyum Yardımında Hedefe Ulaşıldı

10/05/2018 Paylaş:   

Türkiye’deki ihtiyaç sahibi yabancılara yönelik yürütülen Sosyal Uyum Yardımı Programı’ndan Kızılay Kart aracılığıyla yararlanan mülteci sayısı hedef olan 1 milyon 300 bin rakamına ulaştı.
 
Avrupa Birliği tarafından sağlanan fon ile Kızılay, BM Dünya Gıda Programı (WFP) ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal Uyum Yardımı Programı’nın hedefine ulaşması üzerine Kızılay Genel Başkan Dr. Kerem Kınık ile WFP Ortadoğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Temsilcisi Muhannad Hadi bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıya Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük de eşlik etti.
 
“Kızılay Kart'tan faydalanan 65 farklı vatandaşlıktan insan var”
 
Programın sosyal güvenlik ağı ve nakit transfer anlamında dünyanın en geniş programı olduğunu dile getiren Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Türkiye'de 4 milyon civarında mülteci barındırıyoruz ve bunların bugün ihtiyaç sahibi olan 1 milyon 301 bin 900'ü Kızılay Kart kullanıcısı. Böylece Kızılay Kart'ta hedef olan 1 milyon 300 bin geçildi. Buna ilaveten kamplarımızda yaşayan yine Dünya Gıda Programı ile birlikte yürüttüğümüz bir başka programımız daha var. Bu programdan faydalanan kullanıcı sayısı da 145 bin. 1 milyon 301 bin 900 kişi ise kampların dışında yaşayan Suriyeli kullanıcı sayısıdır. Özellikle yaş grupları açısından baktığımızda, 1.3 milyon kullanıcının yaklaşık yüzde 61'i 17 yaşın altındaki çocuklardan, yüzde 51’i kadınlardan, yüzde 6'sı da engelli bireyi bulunan ailelerden oluşuyor. Bu şu anlama geliyor; program en fazla kırılgan, yardıma ve korunmaya ihtiyacı olan mültecileri seçmiş. Bu programı sadece Suriyelilere uygulamıyoruz. Kızılay Kart'tan faydalanan yüzde 91 kullanıcı Suriyeli ama onun dışında da 65 farklı vatandaşlıktan insan var. Bunun içinde ABD, Belçika, Fransa gibi AB üyesi ülke vatandaşı da var ama ağırlıklı olarak Irak, Afganistan, Libya, İran, Mısır gibi ülkelerden insanlar buluyor. Bugün ulaştığımız rakam 1.3 milyon. Bu rakamın 1.5 milyona ulaşması için birlikte konsensüs halinde çalışacağız.” ifadesinde bulundu.
 
“Bu bir başarı öyküsüdür”
 
Programın 2019 yılının Ocak ayının sonuna kadar uygulanacağını ifade eden Kınık, projenin 2019'dan sonra da en az 2 yıl daha uygulanması için gereken görüşmelerin Brüksel'de devam ettiğini söyledi.
 
Ayrıca sistemin gelecek yıllarda ihtiyaç sahiplerinin acil ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde topluma entegrasyonları ve üretken hale getirilebilmeleri için hangi modüllerle zenginleştirileceği ve gönüllü olarak Suriye'ye dönmek isteyen mültecilere yönelik nasıl desteklenebileceği konularını da tartıştıklarını vurgulan Kınık, “Bu bir başarı öyküsü. Bu başarı öyküsünün dünyada yaygınlaşması, sistemleşmesi için çalışıyoruz. Ayni yardım dışında, iyi bir sosyal araştırmayla verilmiş, sürdürülebilir bir nakdi yardımın aslında birden fazla faydası var. Birincisi ihtiyaç sahibi insana nakit destek vererek, onların olağanüstü şartlara karşı dayanıklılıklarını artırıyorsunuz. Aynı zamanda onlar bu parayı yerel ekonomide harcayarak, ev sahibi topluma da bu değeri aktarmış oluyor. Bu sistem insanların tıpkı bir kredi kartı, banka kartı gibi onurunu koruyan, onların özgürce ihtiyaçlarını gidermesine vesile olan bir araç olarak öne çıkan insancıl bir model. Ayrıca sistemimiz, yazılımlarımız, ekibimiz, takip mekanizmalarımız ve izleme, değerlendirme kriterlerimiz itibarıyla da valide olmuş bir sistem ve dünyada da yaygınlaştırılabilecek bir çalışma olarak ön plana çıkıyor.” dedi.
 
“Bu projede Kızılay’dan çok şey öğreniyoruz”
 
WFP Ortadoğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Temsilcisi Muhannad Hadi de “Dünya Gıda Programı olarak Türk Kızılayı ve Türkiye hükümetinin diğer birimleriyle çalışmaktan dolayı çok büyük gurur duymaktayım. Onların ortakları olmak bizim için büyük bir şereftir ve biz Kızılay'dan bu projede yaptıkları şeylerden dolayı çok şey öğreniyoruz. Bu projeyi ilk defa Türkiye’de başlattık. Dünya genelinde de yürütülen en büyük proje. Türkiye'de yaptığımızın aynısı diğer ülkelerde yapamayız çünkü arkamızda bu kadar büyük bir ülke yok, bu kadar büyük bir Kızılay kuruluşu yok. Çünkü bize ekonomisi, gelenekleri, görenekleri ve gücüyle destek olan bir Türkiye devleti her yerde yok.” dedi.
 
Türkiye'de, hükümetin desteğiyle gelen mülteciler için çok güzel bir düzen kurulduğuna işaret eden Hadi, “Mülteciler Türkiye'de istedikleri gibi gıdalarını alıp, alıştıkları şekilde yemeklerini pişirip yemektedirler. Dolayısıyla buraya gelmeden önceki ya da gelirken ki fakirlikleri içinde değiller artık. Hepsinin masasında bir sıcak yemeği, kafasında da bir çatısı var, çocukları da okula gidiyor, hasta olanlara da sağlık hizmeti veriliyor. Dolayısıyla dünyadaki başka ülkelerde de bu tür projeleri yapmayı çok arzu ediyoruz. Fakat buradaki kadar başarılı olup olmayacağımızı bilemiyoruz çünkü burada Türkiye hükümeti bize Türk Kızılayı ile birlikte son derece büyük destek vermekte. Bu proje, Türkiye'de amacına ulaşmış bir projedir.” şeklinde konuştu.
 
Mültecilerin Evlerine Ziyaret
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile WFP Ortadoğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Temsilcisi Muhannad Hadi, değerlendirme toplantısı sonunda Kızılay Kart’tan yararlanan aileleri evlerinde ziyaret etti. Aileler yapılan yardımlardan dolayı teşekkürlerini ifade ettiler.