3. Kan Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

12/05/2018 Paylaş:   

Genetik kan hastalıklarının toplumdaki bilincini arttırmak ve hastaların sorunlarının çözümlerine sanatsal bakış açısıyla farkındalık kazandırmak amacıyla Adana’da düzenlenen Kan Film Festivali'nin ödülleri sahiplerini buldu.
 
Adana’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi ile Türk Kızılayı tarafından desteklenen ve Kan Hastalıkları Federasyonu tarafından düzenlenen Uluslararası Kan Filmleri Festivali’nin üçüncüsü gerçekleştirildi. 120 filmin başvurduğu 120’sinin finalist olarak yarıştığı festivalin jüriliğini Dr. Cengis Asiltürk, Dr. Yüksel Batur, Yönetmen Armağan Pekkaya, Dr. Metin Kalender ve Büyükşehir Belediyesi Sanat Danışmanı Mahmut Tülek yaptı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ise Barış Ferit’in “Vultur” filmi birinciliğe, Veysel Aslan’ın Dazlak filmi ikinciliğe, Buse Şahintaş’ın “Umudum Olmaya Var mısın?” filmi üçüncülüğe, Erkan Ata’nın “Maskesiz” filmi de jüri özel ödülünde değer buldu.
 
Festival süresince Adana’da kan ve kök hücre bağışı etkinlikleri, konferans ve paneller, film afişleri sergisi, Türk Kızılayı yapımı olan yönetmenliğini Armağan Pekkaya’nın yaptığı 3 Kadın filminin gala gösterimi gibi etkinlikler düzenlendi.
 
Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, festivalinin seneye uluslararası bir konferansa da ev sahipliği yaparak daha da büyüyeceğini kaydetti.