Kızılay’ın Kan Alanındaki Yatırımlarına Her Geçen Gün Yenileri Ekleniyor

12/05/2018 Paylaş:   

Ülke kan ihtiyacını karşılamak için yatırımlarına ve çalışmalarına devam eden Kızılay, Adana’daki Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezi’ne Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı ve Seyhan ilçesindeki Çakmak Caddesi’ne de kan bağış birimi açtı.
 
Adana’daki Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı törenle hizmete açıldı. Açılış törenine Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, Adana Şubesi Başkanı Ramazan Saygılı, vatandaşlar ve Kızılaycılar katıldı. Genel Başkan Kınık, merkezin memleketin ihtiyaç duyduğu güvenli kanların işlenmesi ve hastalara şifa bulmasına vesile olacağını belirtti. Adana’nın Seyhan ilçesindeki Çakmak Caddesi üzerinde Seyhan Belediyesi’nin tahsis ettiği arsaya yapılan kan bağış birimi ise Seyhan Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’ın da katılımıyla açıldı.
 
“Laboratuvar 15 şehre hizmet verecek”  
 
Açılan laboratuvarın Türkiye'nin 4 merkezinden biri olduğunu ifade eden Kınık, “2005 yılında başlatmış olduğumuz güvenli kan temini programıyla o günlerde 300 binlerde olan kan bağış sayısı sizlerin desteği, gönüllülerimizin ve şubelerimizin aktif katkılarıyla beraber bugün 3 milyonlara taşındı. Büyük bir seferberlik halinde sadece sayısal bir büyümeyi değil, kalite anlamında da dünyadaki standardı yakalayan bir kalite büyümesinden de aynı şekilde bahsedebiliriz. ABD'de, İngiltere'de veya dünyanın gelişmiş diğer ülkelerinde kan bankacılığında referans laboratuvarı olarak çalışan bir merkez nasıl çalışıyorsa o tesislerden daha üst seviyede, kalitede, teknolojide çalışan bir merkez. Şunun gibi dünyadaki tesis sayısı parmaklarla sayılıdır. Bu tesislerimiz, kan hastalıklarına, kanla bulaşan mikrobik hastalıkların erken dönemlerinde bile yakalayabilen, sıfır hatayla gitmek için bize imkân sağlayan gerçekten çok ileri sistemler. Buradaki çalışmalarla 15 kentten gelecek kanların güvenli bir şekilde test edilerek hastaneye, hastalara yönlendirilme imkanı elde edilecek.” diye konuştu.
 
Ramazan Dönemi İçim Kan Bağışçılarına Çağrı
 
Ülke genelinde yaklaşık 300 noktada Kızılay'ın 3 bin 300 kişilik dev bir kan hizmetleri ordusuyla kan bağışı topladığını dile getiren Kınık, “Yaklaşık 1300 hastaneye kan ulaştırıyoruz. Yıl içinde bağışlanan yaklaşık 2,5 milyon ünite kan, bu sene 3 milyonlara çıkacak inşallah. Bu önemli bir operasyon. Bu operasyonun yazı, kışı, yaz tatili, ramazanı, iftarı sahuru yok. Bizim sıkıntılı dönemlerimizden biri kan bağışı açısından ramazan dönemlerimiz. Her zaman bunu ramazan öncesi gündeme getiriyoruz çünkü kan sürekli bir ihtiyaç. Ramazan veya bayram, pazar, yaz tatili dinlemeksizin hastalarımıza her gün ulaştırmak zorundayız. Bağışçılarımızdan bu dönemde de özellikle iftar ve sahur saatlerine göre ayarlanmış mesai saatlerimizi takip ederek şehirlerin meydanlarında iftarlarını yapıp teravih namazlarını kıldıktan sonra rahat bir şekilde kan bağışlayabileceklerini ifade etmek istiyorum. Ramazan ayında özellikle, düzenli bağışçılarımıza biraz daha bu konuyla ilgili duyarlılık göstermelerini istirham ediyorum.” dedi.
 
“Kan ürünleri milli bir şekilde üretilecek”
 
Türkiye'deki kan sisteminde yeni birtakım hizmetlerle zenginleşme yaşandığının altını çizen Kınık, “Kök hücre bağışı ve nakli bekleyen hastalar için Sağlık Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda yüz güldürücü sonuçlar ve 2 bini aşkın bir eşleşme aldık. Hedefimizde yaklaşık 150-200 bin donasyonumuz kaldı, onları da tamamladığımız zaman milli kapasitemiz, mili ihtiyacımızı karşılayabilecek duruma gelecek. İkinci bir kan yatırımımızda, plazma fraksinasyon yatırımı. Kamu özel ortaklığıyla gerçekleştirilen kan ürünleri fabrikası, bu yıl içerisinde temeli atılarak inşallah inşa edilmeye başlanacak. Kan ürünlerinde yüzde 100 dışa bağımlıyız maalesef. Kendi plazmamızdan üretebileceğimiz kan ürünlerimizi dışarıya para ödeyerek alıyorduk. İnşallah bu projede hayata geçtikten sonra kan ürünleri milli bir şekilde üretilmiş olacak.” ifadesinde bulundu.
 
Yeni Kan Bağış Birimi Adana’da Hizmete Girdi
 
Çakmak Caddesi’ndeki kan bağış birimi Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Seyhan Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, Adana Şubesi Başkanı Ramazan Saygılı ve vatandaşların katılımıyla hizmete sunuldu.
 
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “150 yıllık geçmişi olan Kızılay, tüm dünyada mazlumlara destek olmuştur. Nerede bir doğal afet olsa, oradalar. Kan deyince de ilk akla gelen Kızılay oluyor. Vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyorum. ” dedi.