Kınık, “Kızılay, tamamen milletinin omuzlarında yükselen, onun desteğiyle çalışan bir kuruluş”

14/05/2018 Paylaş:   

İnsani Yardımın İş Dünyasındaki Yeri ve Beklentileri başlığıyla Adana’da düzenlenen toplantıya katılan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Kızılay, tamamen milletinin omuzlarında yükselen, onun desteğiyle çalışan bir kuruluş. 2015 yılında 980 milyon lira olan bütçemiz, geçen yıl 3,5 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu sene de yaklaşık 5,5 milyar gibi bütçe bağladık. Bu büyük bir rakam. Bu rakam için gerçekten çok çalışıyoruz.” dedi.
 
Adana'da, İnsani Yardımın İş Dünyasındaki Yeri ve Beklentileri Toplantısı düzenlendi. Toplantıya Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık,  Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan Adana Şubesi Başkanı Ramazan Saygılı, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek ve İl Müftüsü Hasan Çınar ve çok sayıda katıldı. Etkinlikte, Vakıfbank Ortaokulu öğrencileri de Genel Başkan Kınık'ın yazdığı Kızılay Marşı'nı seslendirdi.
 
“Dünyada, tüketmeden çöpe atılan 1.3 milyar ton gıda var”
 
Bugün ülkede ve dünyanın nice coğrafyalarında ezilen insanlık onurunu ayağa kaldırmak ve yardıma muhtaç hale gelmiş, izzeti ayaklar altına alınmış masumlara "İnsanlık ölmedi" demek için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kınık, “Bugün öyle bir dünyada yaşıyoruz ki bu dünyada yaman çelişkiler var. Bir yanda fazla tükettiği için şişmanlık ve ona bağlı diyabet, kanser gibi hastalıklarla boğuşan milyarlar, bir tarafta günlük ihtiyacını karşılayamadığı için yatağa her gün aç giden 980 milyon insan. Bir tarafta dünyada yılda insanlık olarak ürettiğimiz 4 milyar ton gıda, bir tarafta da kullanılabilecek haldeyken tüketmeden çöpe atılan 1.3 milyar ton gıda var. Sadece ABD'nin çöpe attığı 220 milyon ton gıdayla sahra Afrika'daki aç insanlar üç sefer doyuyor. ABD, yapıyor da biz yapmıyor muyuz? 500 bin ton, 500 milyon kilo ekmeği çöpe atıyoruz yılda. 500 bin ton ekmeği pişirip, üretip, çöpe atıyoruz. 500 bin ton ekmekle 82 devlet hastanesi yapabiliyoruz. Bugün, üretim noktalarından hanelerimize kadar Türkiye'de yapmış olduğumuz israfın maddi karşılığı 214 milyar, yani katrilyon.” dedi.
 
Günümüzde dünyada devam eden 40 aktif savaş olduğuna işaret eden Kınık, “Bu savaşlardan dolayı her gün, her dakika insanlar mülteci oluyor, silah zoruyla evini ve ülkesini terk etmek zorunda kalıyor. Her bir dakikada 20 insan mülteci oluyor. Her gün yaklaşık 30 bin insan mülteci oluyor. Bugün dünyada silah zoruyla evini, barkını terk etmiş insan sayısı 66 milyona ulaştı. Bugün mülteciler eğer bir ülke olsaydı dünyanın 9. büyük ülkesi olurdu." diye konuştu.
 
“Kaynaklarımız için ciddi çaba sarf ediyoruz”
 
Dünyada dini, mezhebi, dili ve kimliğine bakılmaksızın insan olarak yaklaşılması ve el uzatılması gereken çok fazla acı olduğunu vurgulayan Kınık, “Kızılay olarak öncelikli vazifemiz, memleketimizin, insanımızın afetlere karşı, olağanüstü durumlara karşı dayanıklılığını artırmak. Birinci vazifemiz, memleketimizde yaşayan insanların yoksulluğunu ortadan kaldırmak. Bunları yaparken kan, sağlık hizmetleri gibi hizmetler sunarak halkın sağlığını korumak. Kızılay’ın afet, insani yardım ve halk sağlığı vazifesi var. Bunları yürütürken tamamen gönüllü katkılarla vatandaşlarımızın bağışlarıyla kendi geliştirmiş olduğu kaynaklarla bu faaliyetlerini yürütüyor. Kızılay bir dernek. Bizler maaş almıyoruz, gönüllüyüz. Devletimiz, Kızılay’a bütçesinden bir maddi katkı vermiyor. Kızılay, tamamen milletinin omuzlarında yükselen, onun desteğiyle çalışan bir kuruluş. 2015 yılında 980 milyon lira olan bütçemiz, geçen yıl 3,5 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu sene de yaklaşık 5,5 milyar gibi bütçe bağladık. Bu büyük bir rakam. Bu rakam için gerçekten çok çalışıyoruz. Gerek sahada, gerek geliştirmeye gayret ettiğimiz kaynaklarımız gerekse uluslararası fonlar noktasında ciddi çaba sarf ediyoruz.” ifadesinde bulundu.
 
Türkiye'de Suriyelilere yönelik faaliyetleri ile ilgili giderleri Avrupa Birliği'nden aldıklarını dile getiren Kınık, 1,3 milyon Suriyeliye özellikle dul, yetim, yaşlı insanlara Kızılay Kart aracılığıyla nakdi destek sağladıklarını anlattı. 250 bin mülteci çocuğun okula gitmesi için burs desteği sağladıklarını aktaran Kınık, bunları AB'nin fonladığını, ayrıca ülkedeki yoksullara, okula gitmeye çalışan ama gidemeyen çocuklara yönelik de benzer büyüklükte çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
 
“Türkiye en cömert ülke”
 
Devletlerden gelen bağışların azalmasına rağmen dünyanın en cömert ülkesi Türkiye'nin, vatandaşları dışındaki insanlara en fazla varlığından pay ayıran ülke olduğunun altını çizen Kınık, “Bugün bu topraklarda, bize sığınan, ölüm korkusundan dolayı kaçmış olan milyonlara ev sahipliği yapıyoruz, elimizden geldiği kadar ekmeğimizi paylaşıyoruz. Dünyada sıkıntılar büyük. Bir tarafta Arakan var. Myanmar'dan sürgün edilmiş yaklaşık 1 milyon insan Bangladeş'te çok sıkıntılı şartlarda yaşıyor. Kızılay orada kamplar kuruyor, aş veriyor, yardım götürüyor. Bir tarafta Somali var, yıkılmış, paramparça olmuş. Müdahale ve yardımımız olmasaydı altıya bölünecek olan ve elinden tutup kaldırdığımız için bugün kendine güveni gelmiş, tekrar ayağa kalkan bir Somali var. Paramparça olmuş bir Suriye var. Bölünmüş bir Irak var. Yoksulluğun, yolsuzluğun, savaşların vurduğu Pakistan var. Dünyanın neresinde bir acı varsa o acı için bu topraklar ayağa kalkıyor ve yardımcı olmaya çalışıyor. Bugün, başta kendi milletimiz, yoksullarımız olmak üzere, elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Biz, bereket diye bir parametrenin olduğuna inanıyoruz. Bereket parametresinde formül, verdikçe çoğalırsınız, artarsınız.” dedi.
 
“Ramazanda hedef 10 milyon insana ulaşmak”
 
Ramazanın muhasebe, temizlenme ve paylaşma ayı olduğuna değinen Kınık, bu dönemde yoksulların daha fazla düşünülmesi gerektiğini, Kızılay olarak bu yıl hedeflerini büyüttüklerini, 10 milyon insana ramazan süresince ulaşmak için çalışacaklarını söyledi. Öncelikle terörün mağdur ettiği insanlar olmak üzere yoksullara destek vereceklerini dile getiren Kınık, "Ramazan bizim gibi insani yardım kuruluşları için seferberlik ayıdır, hem toplamak hem dağıtmak için." dedi. Kınık, bağış yapmanın çok kolay olduğuna değinerek salondakilere cep telefonuyla nasıl bağış yapılabileceğini de gösterdi.
 
Toplantının ardından valilik himayelerinde yapılan Güney Adana Projesi kapsamında kan bağışına destek veren okul müdürlerine teşekkür belgeleri verildi.