Kızılay’dan Filistin’e Tıbbi Destek

15/05/2018 Paylaş:   

Türk Kızılayı, Gazze’den yükselen acil yardım çağrısına karşılık Filistin Kızılayı'na ilk aşamada 100 bin dolar değerinde ilaç ve tıbbi malzeme desteğinde bulundu.
 
İsrail askerleri, Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 59 Filistinliyi şehit etti, yüzlercesi gerçek mermiyle olmak üzere 2 binden fazla Filistinliyi yaraladı. Olaylar sonrasında hemen harekete geçen Türk Kızılayı da, İsrail askerleri tarafından yaralanan Filistinlilere destek amacıyla Filistin Kızılayı'na ilk aşamada 100 bin dolar değerinde ilaç ve tıbbi malzeme yardımı ulaştırdı.
 
“İki konteyner ilaç ve tıbbi malzeme de hazır”
 
İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen barışçıl gösterilere katılan Filistinlileri şehit etmesi ve yaralaması sonrasında hemen harekete geçtiklerini belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bu bölgedeki arkadaşlarımız şu an hastanelerin ve Filistin Kızılayı’nın ihtiyaç duymuş olduğu acil tıbbi malzemeleri ve ilaçları yerelden tedarik ederek ulaştırdı. İlk aşamada ulaştırılan yardımın yanı sıra bölgedeki insani ihtiyaçlar için iki konteyner ilaç ve tıbbi malzeme daha hazırladık.” dedi.
 
“İlaçların sevkiyatı için İsrail tarafından kaynaklanan ciddi bir bürokratik engel var”
 
İki konteyner ilaç ve tıbbi malzemenin sevkiyatı için İsrail makamlarından ve uluslararası kuruluşlardan izin beklendiğini dile getiren Kınık, “Bu ilaçların sevkiyatı için İsrail tarafından kaynaklanan ciddi bir bürokratik engelle karşı karşıyayız. Ama Kızılay’ın Gazze'de ve Kudüs'te daimi delegasyonu bulunmakta. Bürokratik engelleri aşana kadar ihtiyaçları yerelden karşılamaya devam edeceğiz.” ifadesinde bulundu.
 
“Filistin'in hakkını korumak için alınmış kararlar uygulanamamıştır”
 
Kendi topraklarında barışçıl gösteri yapan sivil insanlara yönelik öfkenin ve saldırının bir an önce bitirilmesi gerektiğini vurgulayan Kınık, “Topraklarından sürgün edilmiş insanlar, bir gün topraklarına dönme umuduyla buralara gelmiştir. Birleşmiş Milletler'de Filistin'in hakkını korumak için alınmış olan kararlar maalesef şu anda uygulanamamış ve kağıt hükmünün dışına çıkamamıştır." değerlendirmesinde bulundu.
 
Kınık, Ramazan ayında bölgede 30 bin aileye gıda desteği vermeyi planladıklarını da söyledi.