Filistin Halkına Yardım İçin Büyük Kampanya

21/05/2018 Paylaş:   

İsrail’in zulmü ve saldırıları nedeniyle zor günler geçiren Filistin halkına yardım için Türkiye yeniden devreye girdi. AFAD, Türk Kızılayı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Filistin’de kanayan yaraya merhem olmak için güçlerini birleştirdi.
 
“Filistin'e Umut Ol” adlı yardım kampanyasının tanıtımı Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ tarafından Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı'nda yapıldı. Toplantıya AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
 
Filistin'e Türkiye'nin gerek hükümet, gerekse sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla yardımları ile AFAD, Türk Kızılayı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TİKA'nın desteklerinin olduğunu anlatan Akdağ, “Bugüne kadar yapılan yardımların çapı oldukça büyük. AFAD'ın 200 milyon liranın üzerinde, TİKA'nın 400 milyon dolar civarında, Türk Kızılayı'nın 500 milyon liraya yakın bir yardım yaptığını biliyoruz” diye konuştu.
 
Filistin'deki son krizde Türk Kızılayı'nın 1 milyon lira tutarında ilaç ve sarf malzemelerini hastanelere teslim ettiğini, ayrıca 3 konteyner ilacın da hazır beklediğini belirten Akdağ, “1 milyon 200 bin dolar tutarında ilaç ve tıbbi sarf malzemesi ya da diğer tıbbi ekipmanla ilgili desteği de AFAD olarak temin edeceğiz, Dünya Sağlık Örgütü Gazze'ye sokacak” dedi.
 
Kampanya için televizyon yayını
 
“Önümüzdeki hafta televizyonlarımız vasıtasıyla da bu kampanyayı zenginleştireceğiz. TRT ile birlikte ortak televizyon yayınları yaparak, bu şekilde yardımların yoğunlaşmasını temin etmeye çalışacağız” diyen Akdağ, kampanya kapsamında AFAD'a ve Türk Kızılayı'na Filistin yazılarak gönderilecek bir SMS karşılığında 10 lira yardım yapılacağını belirtti.
 
Akdağ sözlerine şöyle devam etti: “Biz, 81 milyon millet evladı, evlerimizde çoluk çocuğumuzla, misafirimiz varsa onlarla, bir yere davet edilmişsek onlarla iftar yapıyoruz. Elektriğimiz var, suyumuz var, sofralarımızda yiyeceğimiz var. 'Acaba kafamıza bir bomba düşer mi?' diye endişemiz yok. Bu nimetin kıymetini, kadrini, kardeşlerimize destek olarak göstermeliyiz. Burada bütün milletimizden hassasiyet bekliyoruz. Elbette hükümetimizin kendi kaynaklarından desteği devam edecektir. Bu ramazanı biz Filistin'i unutmadan, hiçbir iftarda, hiçbir sahurda oradaki kardeşlerimizi hatırlamayı bırakmadan geçirmeliyiz. Bu nimetin, bu kadar huzur içerisinde, refah içerisinde yaşayan bir ülkede bulunmanın, iftar, sahur yapmanın nimetinin karşılığını böyle biraz ödeyebilir miyiz bilmiyorum ama en azından ödemeye çalışmalıyız.”