Moldova Polis Teşkilatına İlk Yardım Eğitimi

22/05/2018 Paylaş:   

Türk Kızılayı ve TİKA işbirliğinde, Moldova Polis Teşkilatına yönelik “İlk Yardım Eğitimci Eğitimi” düzenlendi. Başkent Kişinev’de düzenlenen eğitim programı ile birlikte Moldova polisinin ilk yardımcı kapasitesi artırılacak.
 
Yurtiçi ve yurtdışındaki insani yardım faaliyetlerinin yanı sıra kapasite güçlendirici çalışmalarını da sürdüren Türk Kızılayı, ilk yardım alanındaki uzmanlığını da paylaşmaya devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından yürütülen Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Moldova’da gerçekleştirilen İlk Yardım Eğitimci Eğitimi, Türk Kızılayı Eğitim Müdürü Elif Taşkın ve uzman ilk yardım eğitmenleri tarafından verildi. Eğitici eğitimi alan ve başarılı olan Moldova Polis Teşkilatı’ndan katılımcılar, polis teşkilatına yönelik ilk yardım eğitimi verecek.
 
“Türk Kızılayı ve TİKA’ya teşekkürler”
 
Tüm polis teşkilatının ilk yardım eğitimini almasını amaçladıklarını dile getiren Moldova Emniyet Genel Müdürü Alexander, “Ülke genelinde yılda 2500’den fazla trafik kazası gerçekleşiyor ve yaklaşık 300 vatandaşımız hayatını kaybediyor. Araştırmalar gösteriyor ki olay yerinde yapılacak müdahaleler bu ölümlerin sayısını büyük ölçüde azaltacaktır. Bu sebeple bu eğitime çok önem veriyoruz. Yapılan bu eğitim programı dolayısıyla Türk Kızılayı ve TİKA’ya, tüm polis teşkilatı ve Moldova halkı adına teşekkür ediyorum.” diyerek programın önemini vurguladı.