Kınık: “Gazze'deki Acıyı Dindirmek İçin Seferber Olduk”

24/05/2018 Paylaş:   

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, hem Filistin halkına yapılan saldırı sonrası ihtiyaç duyulan insani yardım çalışmalarını organize etmek, hem de Mescid-i Aksa’da kurulan Kızılay iftar sofrasında Filistin halkıyla bir araya gelmek için Kudüs’e bir ziyaret gerçekleştirdi.
 
Genel Müdür Dr. İbrahim Altan’ın da eşlik ettiği ziyaretin ilk durağında Filistin Kızılayı Kudüs Şubesini ve hastanesini ziyaret eden, sonrasında Türkiye’nin Filistin Büyükelçiliğini ziyaret eden Genel Başkan Kınık, İsrail’in ulusal insani yardım derneği olan Kızıl Davut Yıldızı Başkanı Rabbi Avraham Manela ile de bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Filistinlilerin insani yardımlara erişimi başta olmak üzere birçok konuyu masaya yatıran Kınık, insani krizlerin aşılabilmesi için işbirliğinin önemli olduğuna dikkat çekti.
 
Mescid-i Aksa’da iftar
 
Ramazan’ın ilk günüden bu yana Mescid-i Aksa’da kurulan Kızılay iftar sofrasına da konuk olan Genel Başkan Kınık ve heyet, orucunu Kızılay sofrasında açan vatandaşlarla sohbet etti.
 
Doğu Kudüs’te Filistin Zekat Komitesi tarafından belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolisi de dağıtan Kınık, burada yaptığı açıklamada Türk Kızılayı’nın Ramazan ayında Filistin'in farklı bölgelerinde yardım faaliyetinde bulunduğunu, abluka altındaki Gazze'de ise 30 bin aileye gıda yardımı sağlanacağını kaydetti.
 
Kınık, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliama dikkati çekerek şehirdeki hastanelere 1 milyon liralık ilaç yardımı yapıldığını, yaklaşık 5 milyon liralık ilaç yardımının da Türkiye'den Gazze'ye ulaştırılması için gerekli izinlerin alınmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Filistin Kızılayı’nın desteklenmesi amacıyla çok farklı projeler yürütüldüğünü de ifade eden Kınık, Filistin halkına ve Filistin Kızılayı’na desteğin devam edeceğini dile getirdi.
 
Yaralıların Türkiye’ye getirilmesi
 
Gazze'de yaşanan katliamın ardından Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde bütün dünyayı ayağa kaldırdığını hatırlatan Kınık, “Devletimiz, Türk Kızılayı ve sivil toplum kuruluşlarımız dahil olmak üzere dört bir koldan buradaki acıyı dindirmek için seferber olduk” diye konuştu. Filistin'in ciddi bir baskı altında olduğunun altını çizen Kınık, “İnsani yardım kuruluşları olarak Filistin ve benzeri bölgelerdeki insani ızdırabı dindirmenin yanı sıra haklarını ve onurlarını korumak için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Bir taraftan da özellikle yaralıların Gazze'den tahliye edilerek Türkiye'de tedavi edilmesi için gerekli görüşmelerimize devam ediyoruz” şeklinde konuştu.