Kızılay’a Brüksel’de Eurodesk Ödülü

24/05/2018 Paylaş:   

Yürüttüğü insani yardım faaliyetleriyle adından söz ettiren Türk Kızılayı, ürettiği projelerle de dünyanın beğenisini topluyor. Bu kapsamda farklı çalışmalara imza atan Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi de, “Hayat Kurtar Yaşamları Değiştir” projesiyle Brüksel’de Eurodesk ödülünü kazandı.
 
2018 Eurodesk ödül töreni Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirildi. “Aktif Vatandaşlık”, “Hareketlilik Farkındalığı”, “Dayanışma Aktiviteleri” ve “Network” kategorilerinde 12 ülkeden toplamda 36 projenin yarıştığı Eurodesk’in Network ödülüne Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi’nin “Hayat Kurtar Yaşamları Değiştir” projesi layık görüldü. Projenin içeriğini anlatan video gösteriminin de yapıldığı programda, Network ödülünü Türk Kızılayı Eskişehir Şube Başkanı Yüksel Girgin ve proje koordinatörü Cafer Yıldırım aldı.
 
Hayat Kurtar Yaşamları Değiştir Projesi Nedir?
 
Proje, yeni yöntemler kullanarak özellikle lise ve üniversite çağındaki gençlerin kan bağışı hakkındaki farkındalığını artırmayı hedefliyor. Yöntemler arasında sanal gerçeklik altyapısı kullanılmasının da yer aldığı projeyle, gençlere kan bağışı öncesi ve sonrasında vücutta meydana gelen değişimler eğlenceli, oyun tabanlı biçimde aktarılıyor.
 
Eurodesk Nedir?
 
Eurodesk, gençlere ve gençlerle çalışan herkese Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi veren bir ağdır. Tüm program ülkelerinde kurulmuş olan Eurodesk, Türkiye'de, Türk Ulusal Ajansı tarafından 2008 yılında faaliyete geçirilmiştir.