Yemen İçin 1 Milyon Dolarlık İşbirliği

28/05/2018 Paylaş:   

Daha önce çatışma mağduru Suriyelilere yardım için işbirliği yapan Türk Kızılayı ve Katar Hayır Kurumu, bu defa Yemen’deki ihtiyaç sahipleri için güçlerini birleştirdi. Yemen'de devam eden insani yardım faaliyetlerine 1 milyon dolarlık nakdi bağış yapılması yönünde protokol imzalandı.
 
Kızılay İstanbul Başkanlık Ofisinde düzenlenen törende, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile Katar Hayır Kurumu CEO'su Faisal Rashid Al Fehaida iş birliği protokolüne imza attı.
 
Kınık, insanlığın büyük krizlerinden birisi olan Yemen krizine yönelik Katar Hayır Kurumu ile ortak bir kampanya yürütmek adına iki iş birliği anlaşması imzaladıklarını söyledi. Yemen'de özellikle kolera ve gastrointestinal sistem vakaları ile bulaşıcı hastalıklarla ilgili durumun kriz seviyesine geldiğini aktaran Kınık, “Anlaşma imzaladığımız iki projeyle Yemen'de en önemli ihtiyaç olan gıdaların temini noktasında yaklaşık 1 milyon dolarlık bir programı birlikte uygulayacağız. İkinci imzamız ise sağlık sisteminin güçlendirilmesi anlamında Yemen'deki bir hastaneye gastroenterolojik endeskopik bir tedavi merkezi kurulması noktasında bir proje olacak” diye konuştu.
 
İdlib’te gıda dağıtımı yapılacak
 
Bunun dışında başka projeler üzerinde de çalıştıklarını belirten Kınık, Katar Hayır Kurumu aracılığıyla yeni dönemde Suriye'nin İdlib bölgesinde 4 bin aileye gıda dağıtımını yapacaklarını vurguladı. Katar Hayır Kurumu ile Türk Kızılayı iş birliğine önem verdiklerine işaret eden Kınık, Katar'ın hem millet hem sivil toplum kuruluşları olarak insanlığa yapmış olduğu faydalardan dolayı teşekkürlerini sundu.
 
Katar Hayır Kurumu CEO'su Faisal Rashid Al Fehaida da Türk Kızılayı ile pek çok insani yardım konusunda ittifak halinde olduklarını söyledi. Yemen'deki ihtiyaç sahiplerine Türk Kızılayı vasıtasıyla her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını belirten Al Fehaida “Başta hastane ihtiyaçları olmak üzere gıda ihtiyaçlarını da karşılayacak projeler için Kızılay'a destek olmaya devam edeceğiz” dedi.