Kızılay’ın Ramazan Yardımları Kıtaları Aşıyor

30/05/2018 Paylaş:   

“Ramazan’ı Bu Hilalin Altında Paylaşalım” sloganıyla yakın ve uzak coğrafyalardaki ihtiyaç sahiplerini Ramazan ayında da yalnız bırakmayan Türk Kızılayı, içerisinde bir aileye birkaç hafta yetecek kadar gıda bulunan yardım paketlerini 33 ülkede dağıtmaya başladı. Kızılay gittiği her ülkede iftar sofraları kurarak, binlerce insanı aynı sofra etrafında da buluşturuyor.
 
Ülkeleri Myanmar’dan kaçıp Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara uzun süredir insani yardımda bulunan Türk Kızılayı, Ramazanla birlikte yardımlarını artırdı. Türk Tepesi olarak adlandırılan bölgede bambu evler de inşa eden Türk Kızılayı yerel halkı da kapsayacak şekilde Ramazan yardım dağıtımlarına başladı.
 
Yardım dağıtımlarına katılan Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, bölgedeki kızılay ekibiyle kampları gezdi. Genel Sekreter Can, “Arakan dramının yaşandığı ilk günden beri bölgede yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslümanlara desteğimiz devam ediyor. Kamplarda 1 milyondan fazla insan yardıma muhtaç olarak yaşıyor. Arakanlıların yaşam şartlarının biraz olsun iyileşmesi için içinde kültür merkezi, medrese, su kuyusu ve çamaşırhanin de olduğu  bambu evler inşa ediyoruz. Bu gün burada yine milletimizin bize emanet ettiği Ramazan yardımlarını bölgede zor şartlar altında yaşayan Arakanlılara ulaştırıyoruz.” dedi.
 
Kamplarda yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslümanlarla sohbet eden, Kızılay iftar sofrasında bir araya gelen ihtiyaç sahipleriyle birlikte orucunu açan Can, ihtiyaçları konusunda bilgi aldı, Arakanda yaşanan drama kimsenin sessiz kalmaması gerektiğine işaret etti.
 
33 ülkede Ramazan yardımı
 
Diğer taraftan Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Sudan, Pakistan, Somali, Moldova-Gagauzya, Gine Bissau olmak üzere toplam 33 ülkede gıda dağıtımlarını planlayan ve devam eden Türk Kızılayı, bu ülkelerde de iftar programı düzenliyor. Özellikle yetim çocukları unutmayan Kızılay, yetimhanelere gıda yardımında bulunuyor.
 
Arakan yardım programına Eyüp Şube Başkanı Abit Tüfekçi ve Arakan Delegasyon Başkanı Ali Akgün de eşlik etti.