Kızılay’dan Dünyanın Dört Yanındaki Yetimlere İftar Sofrası

01/06/2018 Paylaş:   

“Ramazan’ı Bu Hilalin Altında Paylaşalım” sloganıyla yurt içinde ve yurt dışında ihtiyaç sahiplerine gıda dağıtımlarına başlayan, maddi yardımda bulunan ve iftar sofraları kuran Türk Kızılayı, Ramazan’ın 15’ine denk gelen günde yetimler adına iftar sofraları kurdu.
 
İslam Dünyası Yetimler Günü kapsamında Kızılay tarafından yurtiçinde birçok il ve ilçede organize edilen Yetim İftarı, yurt dışında ise 33 ülkede aynı gün düzenlendi. Kızılay Genel Merkezi ve Şubeleri aracılığıyla kurulan iftar sofralarında, toplumun geneli tarafından korunması ve kollanması gereken yetimlere yardım eli uzatmanın önemine güçlü bir şekilde dikkat çekildi.
 
Yetimleri ve onlara sahip çıkan hayırseverler ve vatandaşları aynı sofra etrafında bir araya getiren Kızılay, bu anlamlı günde, yurt dışındaki yetimhanelerde de iftar programları düzenledi.
 
Balkanlardan Afrika’ya, Güney Asya’dan Kafkaslara, Ortadoğu’dan Kıbrıs’a kadar ve Türkiye genelinde düzenlenen iftar programlarını Kızılay’ın üst düzey yöneticileri de yakından takip etti. Pakistan’da Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar ve Genel Başkan Danışmanı İbrahim Tokyay, Tunus'ta Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Makedonya’da Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Kopuz, Tanzanya'da Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Yurdabekçi ile Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlhami Yıldırım yetimlerle buluşurken, Bosna Hersek’teki iftara da Genel Müdür Dr. İbrahim Altan eşlik etti. Ankara’da düzenlenen iftar programına ise Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özer katıldı. Kızılay Şube Başkanları da yurtiçindeki ve yurtdışındaki programları takip etti. 

Irak’ta gerçekleştirilen yetimler günü iftar organizasyonuna ise Ziraat Bankası sponsor oldu. Kızılay tarafından kurulan iftar sofrası etrafında bir araya gelen yetimler ve diğer ihtiyaç sahipleri dualarını Türkiye için yaptı.
 
Gıda Dağıtımları Sürüyor
 
İftar programlarının yanı sıra gıda dağıtımlarını da sürdüren Kızılay, ihtiyaç sahiplerinin sofralarına katkıda bulunmaya devam ediyor. Bu kapsamda gıda dağıtımlarına bizzat katılan Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan da Sırbistan ve Ürdün’deki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmazken, Genel Müdür Yardımcıları İlyas Yıldırım ile Abdurrahman Yavuz Güvenlioğlu da Nijer'deki dağıtımlara eşlik etti.
 
“Bağışçılarımızın engin cömertliğine güveniyoruz”
 
“Dünya Yetimler Günü” vesilesiyle dünyanın her tarafında yetimlerle ilgili bu tür programlar gerçekleştirildiğini aktaran Genel Müdür Altan, “Ramazan’ın hayrından ve bereketinden, yoksul, muhtaç, yetim, öksüz, dul olan kişilerin de istifade etmesini istiyoruz. Bunu da bağışçılarımızın engin cömertliğine güvenerek yapıyoruz.” diye konuştu.