Kan Bağışçılarına Madalya

05/06/2018 Paylaş:   

Türkiye’nin kan ihtiyacının tamamını gönüllülerin bağışlarıyla elde etme hedefiyle çalışan Kızılay, defalarca verdikleri kan bağışlarıyla Altın, Gümüş ve Bronz madalya almaya hak kazanan kan bağışçılarına madalyalarını Kayseri’de gerçekleştirilen bir törenle verdi.
 
Gönüllü kan bağışçıları için Kayseri Şubesi Başkanı Ayhan Uzandaç ev sahipliğinde düzenlenen madalya töreninde bir konuşma yaparak Türkiye’de kan bağışı oranının son yıllarda artış gösterdiğini belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bundan 5-10 yıl önce kanımızın yetmemesi kanımıza dokunuyor diye kampanya yapıyorduk ama bugün yıllık 3 milyon ünite kanı bağışçılarımızdan güvenli bir şekilde toplayabiliyoruz. 1300 hastaneye düzenli bir şekilde kan iletebiliyoruz. Kan bağışının yanında Sağlık Bakanlığımızla beraber başlatmış olduğumuz bir güzel hizmet var ki o da TÜRKÖK projemiz. Kemik iliği bekleyen, kök hücre nakli bekleyen kök hücre bağışçısı kazandırma programımız. Bu programımızda da hedeflediğimiz 500 bin rakamına çok kısa süre içerisinde ulaşacağız. Bu bağışlanan kanlar, Kızılay tarafından alınıyor, tetkikler yapıldıktan sonra Sağlık Bakanlığımızda kontrollerden geçiriliyor ve doku bankası içerisinde bilgiler kaydediliyor. Daha sonra ihtiyaç sahibi olan hastalarımızla dokulardaki uyum saptanıyor. Eğer dokularda karşılıklı bir uyum söz konusu olursa Sağlık Bakanlığımız bu örneğin ID'sini veriyor bizde bağışçısına ulaşıyoruz.” ifadesinde bulundu.
 
“Bağışçılarımızdaki kabul oranını arttırmak için çalışıyoruz”
 
Kemik iliği naklinde doku uyumunun her zaman başarılı olmadığına dikkati çeken Kınık, “Değişik nedenlerden dolayı zaman zaman uyuşma olsa da bağışçı ile donörü araya getiremiyoruz. Bunun en sık nedenlerinden bir tanesi, kök hücre bağışı yaptığı sırada sağlıklı olan kök hücre bağışçısının bu uyuşma gerçekleştiği dönemde değişik sebeplerden dolayı hastalanmış olması. Uyuşma gerçekleşmiş olmasına rağmen bağışçının bağıştan vazgeçmesinin yüzde 40'lar da olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde bu oran yüzde 40'ların altında ama yine de biz Kızılay olarak bağışçılarımızdaki kabul oranını arttırmak için hem de donasyon sayımızı arttırarak uyuşma ihtimalini çoğaltmak için çalışmalarımıza aralıksız olarak devam ediyoruz. Batı ülkelerinde kişi bazlı kampanyalar yapılabiliyor. Biz bu anlamda kişi bazlı kampanya yapmıyoruz. Çünkü ihtimali yükselttiğimizde, bütün vatandaşlarımız için bu artışın yükselmesini istiyoruz.” dedi.
 
Konuşmaların ardından Genel Başkan Kınık ve protokol üyeleri tarafından kan bağışı yapan vatandaşlara plaket ve madalya verildi.
Madalya törenine Genel Başkan Yardımcıları İsmail Hakkı Turunç, Dr. Naci Yorulmaz, Genel Sekreter Hüseyin Can, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Ayşegül Genç, Ercan Tan, Sabahattin Tezdiğ, Cengiz Yurdabekçi, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ve çok sayıda davetli katıldı.