Kızılay, Suriyeli Maya’nın Umudu Oldu

25/06/2018 Paylaş:   

Doğuştan dizinden aşağısı olmayan, konserve kutularından yapılan protezle yürümeye çalışan 8 yaşındaki Suriyeli Maya Meri’nin yardımına Türk Kızılayı yetişti. Kızılay, Maya’nın protezlerle yürüyebilmesi için çalışma başlattı.
 
Kendisi de yürüme engelli olan babasının teneke kutu ve plastik borulardan yaptığı protezlerle güçlükle yürümeye çalışan, en çok sevdiği okuluna giderken büyük acılar çeken Maya’nın hikayesi gören herkesi derinden yaraladı. Türkiye sınırına yakın İdlib’in kırsalında çadırkentte ailesiyle birlikte yaşayan Maya’nın protez bacak talebine Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık kayıtsız kalmadı.
 
Maya’nın tedavisinin hızlandırılması için ilk etapta Suriye içindeki hekimleri yönlendiren, sonrasında ortez protez uzmanı bir grup hekimin İdlib’e geçişini sağlayan Genel Başkan Kınık, protez ölçümleri yapılan Maya ve babası Ebu Hüseyin’i, tedavilerinin devamı için Türkiye’ye getirtti.
 
En büyük hayali okuluna kimsenin yardımı olmadan gitmek ve okumasının önündeki engelleri kaldırmak olan Maya’nın protezlerine en kısa zamanda kavuşabilmesi için hayırseverlerden de yoğun destek geldi.