Kızılay Gençlik Kampları Kapılarını Açtı

26/06/2018 Paylaş:   

Gençlere eğitim, eğlence, spor ve onlarca zengin kategoride muhteşem bir tatil imkanı sunan Kızılay Gençlik Kampları bu yaz da kapılarını açtı. Ankara, İstanbul ve Eskişehir’deki kamplar, Haziran-Eylül ayları arasında 81 ilden 11-18 yaş arasındaki yüzlerce genci misafir edecek.
 
Ülkenin Dört Bir Yanından Kızılay Çatısı Altında Tatil

İstanbul Heybeliada Gençlik Kampı’nın ilk misafiri olan 1. Devre öğrencileri Hakkari, İzmir, Elazığ, Niğde, Afyon, Ankara, Balıkesir, Sakarya, Kocaeli ve Kırıkkale’de okullarında başarılı olan 11-14 yaş arasındaki 90 kız öğrenciden oluşuyor. Açılışta Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ile Gençlik Hizmetleri Müdürü Nurdal Durmuş kampın ilk misafirleriyle bir araya geldi. Öğrencilerle aktivitelere katılarak sohbet eden Genel Müdür Dr. İbrahim Altan, “Kızılay çatısı altında sürecek bir haftalık kamp boyunca etkinliklerin yanı sıra Kızılay Kızılhaç Hareketi hakkında, paylaşma ve yardımlaşmayla ilgili birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Sizler de buradan çıktığınızda lisede, üniversitede Kızılay Kulüpleri’nde çalışmalara katılacak, profesyonel iş yaşamınızda Kızılay’ın ülkemizde ve afet, savaş yaşayan ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine yönelik çalışmalarında gönüllü olacaksınız. İmkan dahilinde kazancınızın bir bölümüyle bu çalışmalara destek vereceksiniz. İyilik bulaşıcı bir şeydir. 70 yıl sonra geriye dönüp baktığınızda ‘iyi ki yapmışım’ diyeceğiniz, çevrenizdeki ihtiyaç sahiplerine, hayvanlara, topluma dokunan bir şeyler yapmış olmanın huzurunu yaşamanızı dilerim. Ülkemizin dört bir yanından gelerek Kızılay çatısı altında başlayan arkadaşlıklarınızın, hayatınız boyunca güçlü bağlarla sürmesini dilerim” diye konuştu.

Eğitim ve Eğlencenin Adresi Kızılay Kampları

Haziran-Eylül 2018 tarihleri arasında hizmet verecek olan İstanbul Heybeliada, Çamkoru Ankara  ve Hasırca Eskişehir Türk Kızılayı Gençlik Kampları 81 ilden yüzlerce başarılı genci misafir edecek. Bu yıl 11-18 yaş grubu çocuk ve gençlerin ücretsiz olarak yararlanacağı gençlik kamplarında şehit ve gazi çocukları, Türk Kızılayı Toplum Merkezleri’ndeki Suriyeli misafirler, Sevgi Evleri’nde kalan çocuklar, dezavantajlı gruplar, Anadolu’nun dört bir yanından gelen çocuklar, Kızılay Üniversite Kulüpleri ve Gençlik Kolları devreler halinde gençlik kamplarının misafiri olacak. Ayrıca 190 Ülkeden davet edilecek gençlerle yapılacak uluslararası devre de İstanbul/Heybeliada’da Ağustos ayında gerçekleşecek.

Sivil Toplum Kuruluşları, bilim insanları, yazarlar, akademisyenler ve alanında uzman kişilerin katılımıyla hazırlanan bilgilendirici seminerlerin yer aldığı kamplarda, spor, sanat ve eğitim alanlarında da gençlerin becerilerini ortaya çıkarmalarına imkân tanınıyor.

Gençlik kamplarına katılan öğrenciler, lider öğretmenler eşliğinde afete hazırlık, ilk yardım, iletişim ve takım çalışması, proje yazma, Kızılay’ın faaliyetleri konusunda bilgilendirici eğitimler alıyor. Gençler,  1 haftalık kamp döneminde halk oyunları, drama, görsel sanatlar, müzik, uygulamalı ilkyardım, geleneksel sporlar, outdoor sporları, trekking ve yüzme etkinlikleriyle bu yıl da tatilin keyfini çıkaracak.