Maya’nın Yürüyebilmesi İçin Tedavi Başladı

29/06/2018 Paylaş:   

Babasının plastik boru ve konserve kutusundan yaptığı "ayaklarıyla" hayata tutunan, proteze kavuşup yürüyebilmeyi hayal eden 8 yaşındaki Suriyeli kız çocuğu Maya Meri, Türk Kızılayı tarafından, kendisi gibi engelli babasıyla birlikte tedavi için İstanbul'a getirildi.
 
Doğuştan dizinden aşağısı olmayan, imkansızlıklar nedeniyle bu güne kadar protez bacak yaptıramayan, Anadolu Ajansının haberi sonrası kamuoyunun dikkatlerini çevirdiği Suriyeli Maya ile engelli babası Ali Meri’nin tedavisi Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın girişimlerinden kısa bir süre sonra başladı.
 
Kızılay tarafından önce Hatay’a sonrasında ise İstanbul’a getirilen ve özel bir klinikte tedavileri başlayan Maya ve babasının protez ayaklara kavuşması için gün sayılıyor.
 
Maya yeni hayatına üç ay sonra adım atacak
 
Maya ve babasının protez tedavilerini üstlenen, Kızılay ile iletişime geçerek bu talebini ileten protez uzmanı Mehmet Zeki Çulcu, üç ay sonra Maya'yı yeni protezleri ile yürütmeyi planladıklarını vurgulayarak, şunları söyledi: “Önce deneme soketi yapılacak, arkasından ayakta durma, denge çalışması olacak. Bir müddet sonra protezin boyunu uzatıp diz eklemi ekleyeceğiz sistemine. Daha sonra diz ekleminin altında boyunu uzatacak bir parça daha. Ayak bölümünde kendi kullanacağı özel ayağı yerleştireceğiz. Önce birkaç adım dengeden sonra ileri, geri... Sonra paralel barda yürüme, rehabilitasyon güçlendirme çalışması yapılacak.”
 
Baba Ali Meri'nin de tedavisinin eş zamanlı olarak gerçekleşeceğini ifade eden Çulcu, “Ali Meri'nin tedavisi biraz daha uzun sürecek. Beş ay sonra onu da protezleri ile kimsenin yardımı olmadan ayağa kaldırmayı planlıyoruz” diye konuştu.