Suriye Amerikan Tıp Derneği’nin Ödülü Kızılay’a

02/07/2018 Paylaş:   

Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Suriyeli sağlık personelinin gönüllü hizmet ve bağışlarıyla Suriye’de sağlık hizmetleri alanında çalışan Suriye Amerikan Tıp Derneği’nin Yılın Partneri Ödülü Türk Kızılayı’na verildi.
 
Suriye Amerikan Tıp Derneği, İstanbul’da düzenlediği 18. Uluslararası Konferansı’nda “Uzun Süreli Bir Çatışma Bölgesinde Tıbbi Yardım Sağlamanın Zorlukları, Savunmasız Nüfus ve Tıbbi Tarafsızlık Üzerindeki Etkiler” konularını ele aldı. Suriyeli yöneticiler ve doktorların yer aldığı konferansa Türk Kızılayı’nı temsilen Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük katıldı.
 
“İlk Suriyeli kardeşimiz sınırı geçtiğinde ordaydım”          
 
Devlet, millet ve Kızılay’ın ilk günden bu yana Suriyelilerin yanında yer aldığını dile getiren Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, “İlk Suriyeli kardeşimiz sınırı geçtiğinde ben ordaydım. Suriye tarafında o tarihten bu yana hukuk kuralları hiçe sayıldı. Milyonlarca insan yaralandı, yüz binlercesi ise hayatını kaybetti. Suriye halkı çok ıstırap çekti. Bir insan düşünün bacağını kaybetmiş ve hala gülebiliyor. Ben olsaydım gülebilir miydim bilmiyorum. Buradan şunu çıkarıyoruz Suriyeli kardeşlerimiz gerçekten güçlü insanlar. En azından benim insani yardım çalışmalarım boyunca gördüğüm en güçlü insanlar. Türk vatandaşı olarak milyonlarca güçlü insanla ülkemde bir arada yaşamaktan onur duyuyorum.” ifadesini kullandı.
 
“Suriyeli komşularım ve arkadaşlarım olmasından mutluluk duyuyorum”
 
20 yıl önce Suriye’nin çok fazla mülteciye ev sahipliği yaptığını belirten Küçük,  “Ülke olarak dünyanın en fazla sığınmacısını ağırlıyoruz. Ülkemize geldikleri ilk andan beri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi Suriyeli kardeşlerimize mülteci değil misafir diyoruz. Ayrıca küçük bir kesimin söylediği gibi Suriyeliler bu ülkeye yük olmadılar. Suriyeli kardeşlerimiz ülkemize katkı sağladılar. Suriyeli komşularım ve arkadaşlarım olmasından mutluluk duyuyorum.” dedi.
 
Konuşmaların ardından Suriye Amerikan Tıp Derneği yöneticileri, Yılın Partneri Ödülü’nü Genel Müdür Yardımcısı Küçük’e takdim etti.