Mülteci Çocuklar “Türkiye’yi Tanıyorum” Etkinliğinde Buluştu

10/07/2018 Paylaş:   

Kızılay’ın Ankara Şubesi Şehit Serhat Önder Çocuk Koruma Merkezi ve Toplum Merkezleri ile Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde gerçekleştirilen “Türkiye’yi Tanıyorum” projesiyle 100 çocuk düzenlenen etkinliklerde buluştu. Etkinlik, çocukların İstanbul, Bursa ve Nevşehir’in ardından gerçekleştirilen Ankara ziyareti ile son buldu.
 
Türkiye vatandaşı çocuklar ile yabancı uyruklu çocuklar arasındaki sosyal uyumu sağlama, Türkçe pratik yapma imkânı sunma ve ziyaret edilen şehirlerin tarihî ve turistik mekânları aracılığıyla kültürümüzü yerinde tanıtma amacı taşıyan etkinlikle İstanbul, Bursa, Nevşehir ve Ankara’da etkinlikler düzenlendi. Ankara’da yapılan kapanış programına ise, Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş de katıldı.
 
“Hayal kurmaktan sakın korkmayın”
 
Geleceğin umudu ifadeleriyle seslendiği gençlere tavsiyelerde bulunan Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Dr. Yorulmaz, “Bu proje ile sağlanan birlikteliğin daha büyük alanlara taşınacağına inanıyorum. Bu dünya, hayallerinizden çok daha büyük değil. Hayal kurmaktan sakın korkmayın. Kendinizi küçük görmeyin. Yaşadığımız modern dünyanın problemlerini siz göğüsleyeceksiniz, sorunları siz çözeceksiniz. Bu sorunları çözerken elinizde tek bir anahtar merhamet olsun. Korkunç, devasa görünen bu dünya, sahip olduğunuz potansiyellerden ve içinizde taşıdığınız güçten daha büyük değil. Türk Kızılayı, Yunus Emre Enstitüsü ve Türk devleti her türlü ihtiyacının karşılanması için bizler elimizden gelen her türlü imkânı seferber etmeye hazırız. Huzur içinde yaşanılan bir dünyayı birlikte inşa edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
 
“Bu proje, birlikte yaşama kültürünü gelecek kuşaklara da aktaracak”
 
YEE ve Türk Kızılay’ın birlikte imza attıkları pek çok proje arasında en ilginç olanlardan birinin “Türkiye’yi Tanıyorum” olduğunu belirten Enstitü Başkanı Prof. Dr. Ateş ise, Suriye ve Irak gibi farklı ülkelerden gelen ve Türkiye’de yaşamaya devam eden çocukların, yaşıtları olan Türk çocuklarla birlikte bu projeyi gerçekleştirdiklerini ifade etti. 
 
Tarih boyunca bu coğrafyada farklı inanç ve kültürden insanların bir arada yaşadığını kaydeden Ateş, proje kapsamında Türkiye’nin şehirlerini gezen, üretim ve bilim kapasitesini Türk kardeşleri ile yerinde gören gençlerin Türkiye’nin kalkınmasına, huzur ve barış içinde yaşanmasına katkı sunacağını vurguladı: “Bu proje, birlikte yaşama kültürünü gelecek kuşaklara da aktaracak ve bu sayede kendi bulunduğunuz şehirlerde diğer arkadaşlarınıza örnek olacaksınız.”
 
“Bu kadar güzel yeri bir arada görme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim”
 
Program kapsamında yaşadıkları tecrübe ve hislerini paylaşan genç katılımcılardan Emirhan, tarihe ışık tutan yapıları yakından görmenin ve farklı kültürleri keşfetmenin kendisi için çok değerli olduğunu dile getirirken, projeye Konya’dan katılan Muaz ise “Bu kadar güzel yeri bir arada görme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Türkiye’ye gelmek hep hayalimdi, hayalim gerçek oldu.” dedi.
 
Türkiye’nin 9 farklı şehrinden 14-18 yaş aralığında yaklaşık 100 çocuğun katıldığı programda, çocukların tarihî ve kültürel gezi fotoğraflarının yer aldığı birde sergi düzenlendi. Yolculukları boyunca kurdukları dostlukları ve biriktirdikleri anıları kaleme alan gençler, hatıra fotoğrafı çekmeyi de ihmal etmediler. Programa Türk Kızılay Denetim Kurulu Üyesi ve Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ile Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük’te eşlik etti.