Kızılay, Srebrenitsa Soykırımını Unutmadı

11/07/2018 Paylaş:   

Tüm dünyanın gözü önünde binlerce Boşnak vatandaşının katledildiği, Srebrenitsa soykırımın 23’üncü yılı anma törenlerinde Türk Kızılayı da özel bir çalışma gerçekleştirdi. Barış Yürüyüşü olarak adlandırılan etkinliğe katılan şehit yakınları ile bu acıyı unutmayan duyarlı insanlara ikramda bulunan Kızılay, acıları halen taze olan ailelere psiko-sosyal destek de verdi.
 
Avrupa’nın tam ortasında, Bosna Hersek-Sırbistan sınırında yer alan Srebrenitsa kentinde Boşnaklara yönelik gerçekleştirilen soykırımın yıl dönümü törenlerine dünyanın birçok yerinden katılım oldu. 23 yıl önceki hain saldırılardan kaçmak ve güvenli bölge Tuzla şehrine ulaşmak için Ölüm Yürüyüşü olarak adlandırılan 110 kilometrelik çileli yolculuğa çıkan, çok azı kurtulmayı başaran Boşnakların acısını, savunmasız insanlara yönelik gerçekleştirilen hain saldırıları unutturmamak için düzenlenen ve bugün Barış Yürüyüşü olarak adlandırılan törenlere Türk Kızılayı üst düzey yöneticileri ile çalışanları da katıldı.
 
Kızılay ve Kızılhaç İşbirliği
 
Barış Yürüyüşü, Anma Törenleri ve o tarihte katledilip bugün kimliği tespit edilen 35 şehidin Potoçari’deki cenaze törenlerine katılanlara Bosna Hersek Federasyonu Kızılhaçı gönüllülerinden oluşan 80 kişi ile birlikte ikramlarda bulunan Türk Kızılayı, acılı aileler için ilk yardım ve psiko-sosyal destek hizmeti verdi, ilaç yardımında bulundu.
 
Büyük acılar yaşayan Boşnaklara, uzun yıllardır yardımda bulunan Türk Kızılayı’nın bu çalışması törenlere ve yürüyüşe katılanlar tarafından takdirle karşılandı.
 
Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük de bu tarihi anlarda, acıları paylaşmak için Bosna halkının yanındaydı.