Genel Başkan Dr. Kınık’tan Hukuk Öğrencilerine Çağrı

13/07/2018 Paylaş:   

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ve Hukukçular Derneği tarafından düzenlenen yaz okulunda bir araya geldiği hukuk fakültesi öğrencilerine “Geleceğin hukukçuları olarak savaş ve çatışma bölgelerindeki insanların hakları noktasında sizlere büyük görev düşüyor. Sizleri insancıl hukuk alanında uzmanlaşarak sahada aramızda görmek isteriz” dedi.

“Uluslar arası Örgütler Yaz Okulu’na Türkiye’nin çeşitli illerinden katılan hukuk fakültesi öğrencileri ile bir araya gelen Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, insani yardım hareketinin temelini oluşturan temel ilkeler ile insancıl hukuk konusundaki birikimini ve deneyimini paylaştığı derste şunları söyledi: “1863 yılında ilk fikri ortaya çıkan Kızılhaç Kızılay Hareketinin etkin bir üyesi olan Kızılay, 11 Haziran 1868’de Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti adıyla dünyadaki ilk Kızılay olarak kuruldu. Uluslararası harekete ‘kızıl ay’ amblemini de kazandırdı. Kızılay, geçtiğimiz Kasım ayında ev sahipliğimizde yapılan Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) Genel Kurulu’nda Avrupa Kıta Başkanı seçildi. Bugün, Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu başkanlığımız çatısı altında, 53 ülkenin ulusal derneklerinin de koordinasyonunu yürütüyoruz. Bu bize Türkiye’deki yardım modelimizin, Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki ulusal derneklere yaygınlaştırılması için de bir fırsat veriyor. Bu kapsamda ülkemizde iki bölge ofisi açtık. Bu ofisler afet ve insani yardımların yönetimi ile gençlik hareketleri, gönüllülük alanında önemli çalışmaların odağı olacak.”

Srebsenitsa ve Doğu Guta’da Yaşananlar İnsani Hukukun Apaçık İhlali

Genel Başkan Dr. Kerem Kınık,  Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketinin insani yardım çalışmalarında insanlık, ayırım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik, evrensellik başlıklarında 7 temel ilkeye bağlı hareket ettiğini belirterek “Savaş ve çatışma bölgelerindeki insanlara yardımların ulaştırılması, buradaki insanların hakları da insancıl hukuk çerçevesinde güvence altına alınmıştır. Günümüzde uluslar arası insancıl hukukun temelini oluşturan 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleri, BM kararları ve bunlara ek protokoller savaş zamanında etkilenenleri korumak üzere düzenlenmiş, taraflar için bağlayıcı, yaptırımı olan hükümler içermektedir” dedi. Genel Başkan Dr. Kerem insancıl hukuk ihlallerine günümüzden örnekler vererek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz günlerde yıldönümünde andığımız Srebsenitsa katliamı, kuşatma nedeniyle Doğu Guta’da yaşananlar insanlık hukuku açısından ihlalin en açık örnekleridir. Doğu Guta’da sivil nüfusun temel gereksinimlerinin karşılanması gerekirken BM kuruluşlarının, Kızılay Kızılhaç Hareketi unsurlarının ve diğer yardım kuruluşlarının yardım konvoylarının geçişine herhangi bir makul gerekçe göstermeksizin izin verilmemesi insancıl hukukun apaçık ihlalidir.”

Sahada İnsani Hukuk Diplomasini de Yürütüyoruz

Kızılay’ın Suriye’de 7 yıldır devam eden savaşa, insani yardım noktasında gerek sınır ötesinde gerekse ülkemizde müdahale ettiğini hatırlatan Dr. Kerem Kınık “Yaralılar, çocuklar, kadınlar, yaşlılar… Beslenme, barınma, tıbbi malzeme ve tedavi desteği. Bir taraftan insani yardım faaliyetlerimizle tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışırken, bir taraftan da insani diplomasi faaliyetlerimizle dünyadaki bu çatışmaların oluşturduğu ortamlardan sivillerin etkilenmemesi, insancıl hukukun yaptırımlarının uygulanması için elimizden gelen çalışmaları yürütüyoruz. İşte bu noktada siz hukukçulara büyük görev düşüyor. İnsancıl hukuk konusunda uzmanlaşarak, sahada insancıl hukukun uygulanmasının takibi noktasında  ‘hukukçular’ olarak sizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız “ diye konuştu.

Eğitimin sonunda Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Cavit Tatlı, Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’a teşekkür plaketi takdim etti.