Kızılay 15 Temmuz’da Meydanlardaydı

16/07/2018 Paylaş:   

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün ikinci yılında da yurt genelinde etkinlik ve anma programları düzenleyen Kızılay, etkinliklerin haricinde meydanları dolduran vatandaşların da yanında yer aldı.
 
Darbe girişimine engel olmak için can veren şehitlerimizi anmak ve milli birliğimizi dünyaya göstermek için 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün ikinci yılında da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ülke genelinde etkinlikler düzenlendi. Etkinlikler kapsamında ülkemizin dört bir köşesinde meydanlarda halkımızla birlikte olan Kızılay, tüm birimleri ve şubeleriyle demokrasi nöbetleri tuttu. Demokrasi Zaferini kutlayan vatandaşlarımıza ikramlarda bulunarak, kan bağışı etkinlikleri gerçekleştirdi. Kızılay’ın yurtdışında bulunan temsilcilikleri de Büyükelçiliklerde düzenlenen anma programlarına katıldı.
 
Şehitlere Vefa
 
Yurt genelindeki Kızılay şubeleri, anma etkinlikleri kapsamında şehit kabirlerine ziyaretler gerçekleştirdi. Kızılaycılar, duaların okunduğu anma etkinliklerinde şehitlerin ruhu için vatandaşlara ikramlarda bulundu.
 
Çankırı’da da 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Küçük Esat Şubesi Başkanı Şehit Serhat Önder de kabri başında anıldı. Duaların okunduğu anma töreninde Kızılay Ankara Şubesi katılanlara yemek, su ve madensuyu ve lokum ikramında bulundu. Kızılay Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Hizanlıoğlu, Serhat Önder’in yeğeni, kendisiyle aynı ismi taşıyan 7 aylık Serhat Önder’e Kızılay rozeti taktı.
 
Serhat Önder’in babası İsmet Önder törende yaptığı konuşmada “Şehitlerimiz sayesinde vatanımız ve birliğimiz korundu.” dedi. Önder’in çocukları ise babalarıyla gurur duyduklarını ve onu çok özlediklerini söyledi.
 
“Kızılay milletimizin yanında” 
 
Yaşanan hain saldırının engellenmesi sırasında 251 vatandaşımızın şehit düştüğünü, çok sayıda insanımızın da yaralanarak gazi olduğunu hatırlatan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde demokrasi şöleni yaşayan ve meydanları dolduran vatandaşlarımızın yanında yer aldık. Milletimizin kahramanlık destanı yazdığı bu günde Türkiye'deki tüm Kızılay şubeleri, temsilcilikleri, üyeleri, profesyonel birimleri, gönüllüleri ve Kızılay gençliğiyle, şehitler için okunan dualara eşlik ettik. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere demokrasi nöbetinin olduğu her noktada vatandaşlara su, çorba, çay, madensuyu, kumanya ve benzeri gıda malzemesi ikramında bulunduk. Milletimizin desteğiyle var olan Kızılay olarak, 150 yıllık tarihimizde olduğu gibi milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Her karışında şehitlerimizin kanının olduğu ülkemize sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur.” ifadesinde bulundu.

Genç Kızılaycılar da unutmadı
 
Türkiye’nin dört bir tarafından gelip Kızılay Heybeliada Gençlik Kampında buluşan gençler de 15 Temmuz’u unutmadı. Ellerinde meşalelerle Heybeliada akşamını aydınlatan gençler sahilde toplandı. 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit düşen kahramanlar için saygı duruşunda bulunan gençler, benzer acıların yaşanmaması için mücadele sözü verdi.
 
Ülke genelinde düzenlenen etkinliklere Kızılay şube başkanları, gönüllüleri ve çalışanları katılırken, İstanbul’daki anma programını Genel Başkan Kınık’ın yanı sıra Genel Sekreter Hüseyin Can, Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlhami Yıldırım, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan takip etti. Ankara’daki programa ise Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ayşegül Genç, Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Hizanlıoğlu ile Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük katılırken Eskişehir’de de Yönetim Kurulu Üyesi Sabahattin Tezdiğ etkinlikleri takip etti.