Kızılay Toplum Merkezleri’nde 15 Temmuz Dayanışması

17/07/2018 Paylaş:   

Ülkemizde yaşayan Suriyeliler başta olmak üzere yerlerinden edilmiş pek çok insana ve bölge halkına psikososyal destek, koruma, yönlendirme ve eğitim hizmetleri sunan Toplum Merkezleri 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde merkez içerisinde ve meydanlarda dayanışma mesajı verdi.
 
Bu yıl ikinci yılını kutladığımız 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Kızılay Toplum Merkezleri 15 Toplum Merkezi ile birlikte demokrasi nöbetindeydi.
 
Toplum Merkezlerinin bulunduğu Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul (Bağcılar), İstanbul (Sultanbeyli), İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin, Şanlıurfa illerinde Toplum Merkezleri içerisinde Suriyelilerin, diğer milletlerden yararlanıcıların ve bölge halkının katılımıyla “Demokrasi ve Beraberlik” temalı grup çalışmaları düzenlendi. Birlik ve beraberliğin önemi tema alınarak ''Birlikten kuvvet doğar.” kavramı üzerine çalışmalar yapıldı. Merkezlerde ayrıca çocuk dostu alan ve çocuk etkinlik alanı faydalanıcısı çocuklarla demokrasi, sevgi ve kardeşlik temalı resimler, 15 Temmuz görseli ile puzzle çalışması yapıldı. Yetişkin yararlanıcılar ile ise bardak boyama etkinliği, 15 Temmuz görselini barındıran kanaviçe ve dikiş-nakış çalışmaları gerçekleştirildi.  Çeşitli toplu taşıma alanlarında da Kızılay Toplum Merkezleri’nin 15 Temmuz için özel olarak oluşturduğu videonun gösterimi gerçekleştirilerek farkındalık ve dayanışma arttırıcı çalışma gerçekleştirildi.
 
“Herkes için milli birlik günüdür”
 
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Toplum Merkezlerine katılım gösteren Suriyeli yararlanıcılar sayfalarca yazdıkları mektuplarla Türk halkı ile dayanışma içerisinde olduklarını ve duygularını paylaştıklarını belirtti. Suriyeli yararlanıcıların ve gönüllülerin çektiği videolarda ise birlik mesajı vardı: “15 Temmuz sadece Türk milleti için değil, Türkiye’de yaşayan herkes için milli birlik günüdür”, “Hep birlikte Türkiye’yiz, en büyük zaferimiz düşmanlara karşı birlik olabilmektir.” 
 
Türkiye'nin dört bir yanında halkın yanında olan Kızılay’ın bir parçası olarak 15 Toplum Merkezleri gönüllüleri ve çalışanları meydanlardaydı. Valiliklerin, Belediyelerin ve Kızılay’ın diğer birimlerinin de yer aldığı pek çok aktivitede çalışanlarıyla ve Türkiye’den, Suriye’den pek çok gönüllüsü ile yer alan Toplum Merkezleri, anma etkinliklerinde şehitlerin ruhu için vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulundu. Gece geç saatlere kadar süren etkinliklerde genç yaşlı, pek çok milletten yararlanıcısı ile birlikte “Acıyı kardeş olarak kucakladık, yaralarımızı hep birlikte sardık” mesajı verdi.