Kızılay’dan Gürcistan’a Afet Operasyon Merkezi

26/07/2018 Paylaş:   

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e giden Türk Kızılay heyeti, Güney Kafkasya'daki afetlere müdahale edebilmek amacıyla Tiflis'te bir Afet Operasyon Merkezi kurulması çalışmalarına başladı.
 
Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te resmi temaslarda bulunan Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Gürcistan Kızılhaçı Başkanı Natia Loladze ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Gürcistan Kızılhaçı ile Türk Kızılay arasındaki işbirliğine yönelik bilgi verdi.
 
“2 bin 500 kişilik afet malzemesi göndereceğiz”
 
Tiflis'te bir operasyon merkezi oluşturmaya karar verdiklerini aktaran Kınık, “Özelikle Güney Kafkasya'daki afetlere müdahale edebilmek adına Tiflis'te Türk Kızılayı olarak bir operasyon merkezi ve kapasitesi oluşturmaya çalışıyoruz. Tıpkı Bulgaristan'da Sofya'da yaptığımız gibi, bu bölgeye de afete müdahale açısından ihtiyaç duyulan bazı kapasiteleri, çadır gibi, battaniye gibi, ısıtma cihazları gibi, 2 bin 500 kişilik kapasiteyi göndermeyi planlıyoruz. Kızılay olarak hemen hemen tüm afetlere, bu bölgeye de yardım ulaştırdık. İş birliklerimiz oldu ve halen de devam ediyor. Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan olmak üzere Güney Kafkasya bölgesindeki sorunları ele alıyoruz.” dedi.
 
“Türk Kızılay Gürcistan'a ihtiyaç duyulan her dönemde destek verdi”
 
Basının sorularını yanıtlayan Loladze ise Türk Kızılay’ın Gürcistan'a ihtiyaç duyulan her dönemde hep destek verdiğini ifade ederek, "2008 yılındaki savaş olsun, 2015 yılındaki sel felaketi olsun, Türk Kızılay bize ilk destek veren kurumlardan biridir.” dedi.
 
Kızılay heyeti, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürebilir Kalkınma Bakanı Giorgi Kobulia,  İçişleri Bakan Yardımcısı Merab Malania, Gürcistan Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Sofio Katsarava ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Vahtang Makharoblishvili ile de bir araya geldi.  Görüşmelerde Gürcistan Kızılhaçı’na Türk Kızılayı ve IFRC’nin hem var olan hem de önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan destekler istişare edildi.
 
Gürcistan’daki programa Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar ve Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük de eşlik etti.