Kızılay’dan Göç, Mültecilik ve İnsani Yardımlar Yaz Okulu

31/07/2018 Paylaş:   

Türk Kızılay, geniş katılımlı olarak düzenlediği “Göç, Mültecilik ve İnsani Yardımlar Yaz Okulu”nu Ankara’daki Genel Merkez Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi.
 
Uluslararası göç, mültecilik, insani yardımlar konusunda akademik veya mesleki kariyer yapmak isteyen lisans ve lisansüstü öğrencilere yönelik olarak düzenlenen ve 500’ü aşkın kişinin başvurduğu yaz okuluna katılan 65 öğrenci farklı disiplinlerden akademisyen ve uzmanlarla bir araya geldi.
 
Yaz okulu kapsamında uluslararası göç yönetiminde güncel gelişmeler, uluslararası göçlerin ekonomi politiği, Türkiye’nin göç yönetim tarihi, entegrasyon, birlikte yaşama, uyum, medya, sivil toplum konularında çalışmalar yürüten akademisyenler seminerlerinde katılımcılara uluslararası göç konusunda veriye dayalı bütüncül bir bakış açısı sundular. Ayrıca göç yönetiminde ve insani yardım çalışmalarında sivil toplum kuruluşlarının, uluslararası kurumların rolü konulu seminerlere katılım sağlayan UNHCR, IOM, ICMPD gibi uluslararası kurumların temsilcileri de uluslararası göç olgusunu kendi örgütleri açısından değerlendirdikleri sunumlarını gerçekleştirdiler.
 
Yaz okulu sertifika törenine katılan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık göçler konusunda akademik çalışmalara olan ihtiyaca vurgu yaptı ve Kızılay’ın genç araştırmacılara her türlü desteği vermeye hazır olduğunu vurguladı.
 
Sertifikalarını Dr. Kerem Kınık’ın elinden alan katılımcılar yaz okulu sürecinde edindikleri bilgilerin, kurdukları ilişkilerin kendilerini için çok önemli olduğunu belirterek Türk Kızılay’a teşekkürlerini ifade ettiler.