Endonezya’daki Depreme Kızılay Yardımı

13/08/2018 Paylaş:   

Endonezya’nın Lombok adasının kuzey bölgesinde yaşanan depremden etkilenen afetzedelere Türk Kızılay tarafından yardım malzemesi ulaştırılıyor.
 
Çok sayıda binanın hasar gördüğü deprem sonucunda Endonezya’da son açıklamalara göre 392 kişi hayatını kaybederken 783 kişi de yaralandı. 400 bine yakın kişinin etkilendiği depremde on binlerce kişi depremin neden olduğu yıkım sonunda evlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Türk Kızılay ekipleri ise deprem sonucu mağdur olan ve geçici olarak toplu barınma alanlarında yaşam mücadelesi veren Endonezyalılara yardım malzemesi dağıtmaya başladı.
 
Yardımlar Devam Edecek
 
Sahada incelemelerde bulunmak üzere Lombok adasına giden Türk Kızılay ekibi, bölgedeki Endonezya Kızılhaçı yetkilileriyle görüşmede bulundu.
 
Görüşme sonrasında Endonezya Kızılhaçı’nın depremin etkilerinin en yoğun şekilde hissedildiği Kayangan köyünde oluşturduğu müdahale merkezine ulaşan Türk Kızılay ekibi, deprem bölgesinde ihtiyaç tespiti çalışmalarına başladı. Kızılay ekibi, ilk tespitleri sonrasında bu bölgede oluşturulan geçici kampta gıda dağıtımı gerçekleştirdi. Tespit çalışmalarını sürdüren Kızılay ekibi, ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım çalışmalarına devam edecek.