Çocuklar Barış Dileklerini Doğaya İletti

21/09/2018 Paylaş:   

Türkiye ve dünyanın farklı bölgelerinden Türkiye’ye sığınan çocuklar, Dünya Barış Günü’nde Türk Kızılay’ın düzenlediği bir etkinlikle bir araya geldi. Çocuklar, bu anlamlı günde barış için ağaç dikip dünyadaki savaşın bitmesi için dilekte bulundu.
 
Türk Kızılay Ankara Şubesi bünyesinde faaliyet gösteren Şehit Serhat Önder Çocuk Koruma Merkezi’nde eğitim alan çocuklar, Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ayşegül Genç, Denetim Kurulu Üyesi ve Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, gönüllüler ve Kızılaycılarla beraber, geçen sene toprağa gömülen ve dünyanın farklı ülkelerinden çocukların barış dileklerinin yazdığı zaman kapsülünü topraktan çıkardı. Çocukların 2017'de farklı dillerde yazdığı barış dilekleri etkinlik alanına kurulan panoda sergilendi. Dünya Barış Günü kapsamında geçen sene yazılmış barış dileklerini okuyan çocuklar, savaşların durması ve dünyaya barış gelmesine dair dileklerini içeren kapsülü de toprağa gömdü. Kapsülün gömülmesinden sonra geçen yıl dikilen 50 fidanın bakımını yapan çocuklar, 65 adet yeni fidanı da toprakla buluşturdu.
 
“İnşallah bütün çocukların dilekleri yerine gelir”
 
Dünya Barış Günü vesilesiyle dünyaya barış dilediğini belirten Yönetim Kurulu Üyesi Genç, “Geçen yıl burada çocuklarımızla birlikte barış için hazırladığımız dileklerimizi bir kapsüle koyup gömmüştük. Bu yıl hep birlikte onları açtık. İçinden çıkan notları okuduk. Çocukların dilekleri gerçekten çok etkileyici. Geçen yıl çilekli pasta isteyen de olmuş, savaşın bitmesini ve babasının iyileşmesini isteyen çocuklar da olmuş. Gerçekten hepsi saf ve temiz duygularla yazılmış notlar. Etkilenmemek mümkün değil. Ne yazık ki dünyamız bu dileklere rağmen tamamen barışa kavuşmuş değil. Büyük acılar yaşanıyor, ihtiyaç sahiplerinin sayısı artıyor. Göçmen sorunu gitgide artıyor. Bizde bu olumsuzlukların etkisini azaltmak için Kızılay olarak Türkiye olarak mazlum coğrafyaların yanında yer almaya devam ediyoruz. İnşallah bütün çocukların dilekleri yerine gelir ve dünya barışa kavuşur.” ifadesinde bulundu.
 
Coğrafyamızın barış ortamında olmadığı için geçen yılki barış dileklerinin kabul olmadığını dile getiren Hizanlıoğlu ise, önümüzdeki yılların daha barış ve huzur içinde geçmesi için bu sene daha yürekten barış dilekleri tuttuklarını söyledi.