Mülteciler İçin Hazırlanan Projeye Mali Destek

26/09/2018 Paylaş:   

Yürüttüğü insani yardım operasyonlarıyla acil ihtiyaçları kısa sürede karşılayan Türk Kızılay, hayatın içine dahil ettiği kalıcı projeleriyle de adından söz ettiriyor. Projeleriyle fark yaratan Kızılay, Karabük'te yaşayan dezavantajlı Afgan, İranlı ve Iraklı kadın mültecileri sosyal ve ekonomik hayata kazandırmak amacıyla hazırladığı projeye de mali destek aldı.
 
Türk Kızılay Karabük Şubesi tarafından hazırlanan ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (BAKKA) sunulan “Kızılay’ın Dost Eli İyiliğe Mülteci” Projesi, 2018 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında kabul edildi. Projeyle Karabük’te yaşayan Afgan, İranlı ve Iraklı kadın mültecilere aile ekonomisine katkıda bulunabilmeleri için mesleki eğitimler verilecek.
 
“El sanatları atölyesi oluşturulacak”
 
Projenin kabul edilmesiyle büyük mutluluk yaşadıklarını dile getiren Karabük Şubesi Başkanı Mehmet Uzun, “Karabük Şubesi olarak 'Kızılay'ın Dost Eli İyiliğe Mülteci' adı altında hazırlanan ve kabul gören projemizle, bölgemizde yaşayan dezavantajlı grupların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının sağlanması için eğitim yoluyla iş gücü piyasasına kazandırılması sağlanacak. İlimizde yaşayan uluslararası koruma altındaki Afgan, İranlı, Iraklı kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının sağlanması, aile ekonomisine katkıda bulunabilecekleri el sanatları becerilerinin kazandırılması için çeşitli mesleki eğitimlerinin verileceği el sanatları atölyesinin oluşturulması üzerine planlanmıştır.” diye konuştu.
 
Projenin imzalandığını ve çalışmaların kısa sürede başlayacağını aktaran Uzun, “Türk Kızılay Karabük Şubesi yönetimi, Genç Kızılay Karabük başkanı, gönüllüleri ve şube personelleriyle Batı Karadeniz Bölgesi'nde bir ilke imza attık. Şubemiz ile BAKKA'nın ortaklığı ve Karabük İl Özel İdaresi ile Karabük Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü'nün destekleriyle başlayacak olan Kızılay'ın Dost Eli İyiliğe Mülteci Projesi’nden A grubu 20 ve B grubu 20 olmak üzere toplamda 40 mülteci kadın yararlanacak. 9 ay sürecek projemizde 27 gün Türkçe dersi alacak olan kursiyerlerimiz sonrasında el işi kursu görecek ve yapılan el işleri sergilenip satışa sunulacak. Satıştan elde edilen gelirler ise kursiyerlerimize eşit miktarda dağıtılacak.” dedi.