Afetzede Endonezyalılar İçin Çadırlar Kuruldu

15/10/2018 Paylaş:   

Endonezya'daki afette evlerini kaybedenlerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere geçen hafta askeri kargo uçaklarıyla afetin merkez üssü Palu’ya gönderilen 250 Kızılay çadırının kurulumu tamamlandı.
 
Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda 28 Eylül'de meydana gelen 7,5 büyüklüğünde deprem ve ardından oluşan tsunami felaketi nedeniyle zor günler geçiren bölge insanına Kızılay’ın yardımları devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye'den iki askeri kargo uçağıyla gönderilen 250 çadırın kurulması için ilk olarak bölge tespit çalışması yapıldı. Çadırlar daha sonra Türk Kızılay, Endonezya Kızılhaçı ve askeri personel tarafından afetin en yoğun yaşandığı Palu'da ihtiyaç duyulan alanlara kuruldu.
 
Barınma ihtiyacını karşılayacak çadırların kurulduğu alanlarda tuvalet, banyo, duş, ibadet alanı, okul ve sosyal tesis gibi bölümler de unutulmadı. Yine afetzede aileler için gönderilen uyku tulumları da çadıra yerleştirilen ailelere dağıtıldı.
 
Ekip Başkanı Ali Akgül, “Türkiye'nin yardımlarını afetzedelere ulaştırmaya devam edeceğiz” dedi. Akgül, kargo uçakları ile Türkiye'den getirilen 250 çadır ve bin uyku tulumuyla yaklaşık bin 500 kişinin ihtiyacının karşılanacağını ve daha sonra gıda ve hijyen malzemesi dağıtılacağını sözlerine ekledi.