Yarım Asırdır Kulübede Yaşayan Memiş Dayı’ya Kızılay Desteği

18/10/2018 Paylaş:   

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde sevdiği kızla başlık parası yüzünden evlenemeyen ve 55 yıldır ilçenin dışında bir kulübede yaşam mücadelesi veren ‘Memiş Dayı’ya yaklaşan kış mevsimi öncesi Kızılay tarafından konteyner yaşam evi yardımı yapıldı.
 
Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde mazlum ve yoksulların umudu olan Kızılay, Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde 1960’lı yıllarda sevdiği kızla başlık parası yüzünden evlenemeyen ve Memiş Dayı’ olarak bilinen 70 yaşındaki Memiş Orhan Turan’a kucak açtı. 55 yıldır şehrin dışında bulunan tenha bir bölgede kulübede tek başına hayata tutunma mücadelesi veren ve yarım asırlık aşkıyla tanınan Memiş Dayı’ya Türk Kızılay Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özer ve Kızılay ekibi tarafından 2 odalı içerisinde lavabo, mutfak ve banyonun da bulunduğu konteyner yaşam evi verildi. Kulübenin hemen yanına kurulan konteynerin içi Kızılay ekiplerince donatıldı. Ekipler ‘Memiş Dayı’ya uzun süre yetecek gıda malzemeleri de bıraktı. Konteynere önümüzdeki günlerde Taşlıçay Kaymakamlığı tarafından elektrik ve su verilecek.
 
“Daha güzel bir yerde yaşamasını sağladık”
 
Memiş Dayı’yı ziyaret eden ve konteyneri teslim eden Türk Kızılay Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özer, "6 ay önce bölgeyi ziyaretimde Memiş Dayı ile sohbet ettik. Sohbet esnasında bana nerede çalıştığımı sordu ben de Kızılay’da çalıştığımı söyledim. Başını kaldırdı havaya ve gözlerimin içine baktı hafifçe konteyner gönderir misiniz, kaldığım yer çok iyi bir yer değil çok kötü, yağmur yağınca su doluyor’ dedi. Konuşma tarzı, yaklaşım şekli, Kızılay’ın ne iş yaptığı ve misyonunu bilmesi beni çok etkiledi. Döndükten sonra arkadaşlarımızı görevlendirdik. Onlar da gelip Memiş Dayı’yı yerinde ziyaret ettiler. Ardından yaşam konteynerini buraya gönderip yerini yaptıktan sonra daha güzel bir yerde yaşamasını sağladık" ifadelerini kullandı.
 
“Canla başla çalışmaya devam edeceğiz”
 
İhtiyacı olan vatandaşlara kurum olarak yardım ettiklerini söyleyen Özer, "Aslında bu arkadaşlar ihtiyaç sahibi değildir, ihtiyaç sahibi olan bizleriz. Omuzlarımıza yüklenen manevi yükler var. Bağışçıların bize vermiş olduğu emanetler var. Bunlar bizim elimizde emanetler. Bu emanetleri coğrafyanın neresinde olursa olsun bize veren bağışçılarımızın emanetlerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu bölgede Ağrı ili Taşlıçay ilçesinde yol kenarında bulunan bir yer. Zaten bu bölgede yaşayanlar burayı biliyor. Umuyoruz ki Kızılay’ın yapmış olduğu bu yardım sayesinde diğer insanlarımız kendi çevrelerinde bulunan ihtiyaç sahiplerini belirlerler. Gerek kendi etrafındaki güçlerini bir araya getirerek gerek kendi Kızılay ile iletişime geçerek bu ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışırız. Biz de bu vesile ile coğrafyanın her köşesi ve Türkiye’nin her tarafında ihtiyaç sahiplerinin hiç birisinin ihtiyaç sahibi olarak kalmayacak şekilde canla başla çalışmaya devam edeceğiz" dedi.
 
“Kızılay’ın yardımı beni çok mutlu etti”
 
Kulübede yaşamanın çok zor olduğunu vurgulayan Memiş Dayı ise “Başlık parası yüzünden sevdiğimi alamadım o da öyle gitti. Sevdiğim kız ile burada komşuyduk. İyi de anlaşıyorduk. Ondan sonra buradan Akdeniz’e göç edip gittiler. Bende burada kulübede yaşamaya başladım. Ama artık o da eskidi. Sağ olsun Kızılay bana konteyner verdi. Kızılay’ın yardımı beni çok mutlu etti. Artık daha düzgün bir evim var. Kızılay yetkililerine teşekkür ediyorum. Allah’a şükrediyorum. Hamd ediyorum, sabrediyorum, devletime de dua ediyorum.” şeklinde konuştu.
 
“Kızılay sağ olsun”
 
Kızılay ekiplerine eşlik eden Taşlıçay Kaymakamı Enver Özderin de, “Kızılay sağ olsun, ona böyle bir konteyner hediye etti. Biz de kaymakamlık olarak insani ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Memiş Dayı geçtiğimiz günlerde beni ziyaret edip ‘ben artık yoruldum ayaklarım tutmuyor, bisikleti kullanamıyorum, kaymakamlık bana bir motosiklet alabilir mi’ dedi. Devletimizin imkânları çerçevesinde ona bir motosiklet hediye ettik. Güle güle kullansın” değerlendirmesinde bulundu.