Afetzede 40.000 Endonezyalı İçin Gıda Yardımı

18/10/2018 Paylaş:   

Deprem ve tsunaminin yaralarını sarmaya çalışan Endonezya’ya ilk günden bu yana desteğini sürdüren ve bölgede kapsamlı bir insani yardım çalışması gerçekleştiren Kızılay, son olarak 40 bin kişi için gıda malzemesi yardımı yapmaya hazırlanıyor.
 
Afetin merkez üssü Palu’ya 850 kilometre mesafedeki Makassar kentinden temin edilen 40 bin kişilik gıda ve hijyen malzemesi ile 2 bin 500 branda ve 2 bin su bidonu afetzedelere dağıtılmak üzere 6 kamyonla bölgeye gönderildi. Yardım malzemeleri birkaç gün içerisinde, Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Naci Yorulmaz’ın da katılacağı organizasyon ile afetzedelere dağıtılacak.
 
Afet sonrası yaşanan en büyük sorunun bölgeye yardım akışının sağlanamaması olduğunu söyleye Ekip Başkanı Ali Akgül, Endonezya Kızılhaçı ile çalışarak bu sorunun üstesinden gelindiğini, ihtiyaç duyulan malzemelerin Makassar'dan temin edilerek bölgeye sevk edilmeye başlandığını belirtti. Akgül, “Söz konusu yardım paketlerinden yaklaşık 40 bin kişinin faydalanmasını hedefliyoruz. Konvoyumuz bölgeye ulaştığında yine Endonezya Kızılhaçı ile birlikte belirlenen dağıtım noktalarında ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız. Bölgedeki çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz” diye konuştu.
 
Bölgede iş birliği içerisinde hareket edilen Endonezya Kızılhaçı personelinin kullanması için de 2 bin yağmurluk ve 5 bin maske temin edildi.