Gagavuz Türklerine Medikal Malzeme Yardımı

18/10/2018 Paylaş:   

Dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerinin yardımına yetişen Türk Kızılay, Moldova’nın Gagavuzya Özerk Bölgesi tarafından yardım talebini de geri çevirmedi. İletilen ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan medikal malzemelerin dağıtımı, Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan eşliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından Komrat şehrindeki Recep Tayyip Erdoğan Huzurevi’nde gerçekleştirildi.
 
Moldova’nın Gagavuzya Özerk Bölgesi’ndeki ihtiyaç sahipleri için hazırlanan ve yaklaşık değeri 40 Bin Euro tutarında olan 120 adet tekerlekli sandalye,  6 adet akülü tekerlekli sandalye, 60 adet kan basıncı ölçüm cihazı, 51 adet işitme cihazı,  20 adet koltuk değneği ile 10 adet alüminyum baston Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla dağıtıldı.
 
“Sizlere yardım malzemeleri getirdik”
 
Huzurevi sakinleri ve ihtiyaç sahipleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Sizlere bol selam ve sevgi getirdim. Sizinle tanıştığıma gerçekten çok sevindim. Türkiye’den uzakta Moldova’da Türkçe konuşan, kendini Türkçe ifade eden insanların olduğunu görmek, tanışmak, sizlerle konuşmak benim için gerçekten büyük bir sürpriz oldu. Sizlere yardım malzemeleri getirdik. Hem TİKA aracılığıyla, hem de Kızılay aracılığıyla. Bazı hediyelerimiz oldu onları size takdim ettik. Hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.” ifadesinde bulundu.
 
“İhtiyaçları gidermeye çalışıyoruz”
 
Yardım çalışmalarının devam ettiğini belirten Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ise ”Bize iletilen talep üzerine, burada görmüş olduğunuz tekerlekli sandalyeleri, işitme cihazlarını ve diğer malzemeleri tedarik ettik. Ramazan ayı döneminde, Kurban Bayramı’nda yine bu bölgede çalışmalarımız olmuştu. Gıda kolisi dağıtımları, Kurban eti dağıtımları gerçekleştirmiştik. Bu bölgedeki ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını elimizden geldiğince gidermeye çalışıyoruz.” dedi.