Bakan Varank’tan Kemik İliği Bağışı Farkındalığı

18/10/2018 Paylaş:   

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kemik iliği nakli bekleyen hastalarının umudu olan kök hücre bağışçılığına dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı ile Kızılay’ın ortaklaşa yürüttükleri kök hücre projesi kapsamında kan örneği veren Bakan Varank, kemik iliği donörleri arasına katıldı.
 
Bakan Varank, bakanlığın ilgili kuruluşu TSE’nin TOBB’ta gerçekleştirilen “Standardizasyon Zirvesi” programına katıldıktan sonra sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Güvenpark’ta bulunan Kızılay kan bağış aracına uğrayan Bakan Varank, kan örneği vererek, kemik iliği donörü oldu.
 
Hikayeme Can Ver
 
Türkiye’de ilik nakli bekleyen pek çok hasta bulunduğunu ifade eden Varank, “Bir hastamızın bile şifasına vesile olabilirsek bu bizim için büyük bahtiyarlık olur. Bunun için ben de, ‘Hikayeme Can Ver’ diyorum. Kızılay’ın kök hücre bağış kampanyasına destek oluyorum” dedi.
 
Lösemi hastası gazeteci Nazlı Sümer Akdoğar, sosyal medya üzerinden paylaştığı bir video ile ‘Hikayeme Can Ver’ ismiyle bir kampanya başlatarak, sadece kendisi için değil lösemi hastası olan binlerce hasta için kan örneği çağrısında bulunmuştu.
 
Bakan Varank’ın kan örneği vererek ilik donörü olduğunu öğrenen Gazeteci Akdoğar, sosyal medyadan açıklama yaparak, “Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank da hikayemecanver dedi ve ilik nakli için bağışçı adayı oldu. Sayın @varank çok teşekkür ederim” mesajını paylaştı.
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da Bakan Varank’ın destek çalışması için sosyal medyadan “Değerli Bakanım @varank duyarlılığınız ve önderliğiniz için tüm kök hücre bekleyen hastalarımız adına binlerce teşekkür” mesajını paylaştı.