140’ıncı Yılını Kutlayan Hırvatistan Kızılhaçı’na Destek

22/10/2018 Paylaş:   

Hırvatistan Kızılhaçı'nın 140'ıncı kuruluş yıl dönümü vesilesiyle başkent Zagreb'de tören düzenlendi. Başkentteki Ulusal Tiyatro'da düzenlenen törene Hareketin temsilcilerinin yanı sıra hükümet ve devlet görevlileri de katıldı. Bu önemli günde Kızılay Genel Başkanı ve aynı zamanda IFRC'nin Avrupa ve Orta Asya'dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Yurdabekçi ve Ercan Tan ile Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Hizanlıoğlu da Hırvatistan Kızılhaçı’nı yalnız bırakmadı.
 
“IFRC'nin Avrupa ve Orta Asya'dan sorumlu başkan yardımcısı olarak bölgenin köklü ulusal derneklerinden birisi olan Hırvatistan Kızılhaçı'nın 140'ıncı yıl dönümünü kutluyorum” diyen Genel Başkan Kınık, Türkiye'nin, Balkanlar ve Doğu Avrupa ile kadim ilişkilere sahip olduğunu belirterek, “Biz de bu bölgede gerek afetlerde gerek yaşanan savaşlarda gerekse insani ihtiyaçların olduğu dönemlerde Kızılay olarak faaliyetlerimizi yürüttük. Bölgedeki bütün ulusal derneklerle ilişkilerimiz gayet olumlu bir şekilde sürüyor” değerlendirmesinde bulundu. 
 
Hırvatistan Kızılhaçı Başkanı Josip Jelic ise bölgede örnek teşkil ettiklerini söyleyerek, “İçimizdeki iyiliği uyandırmak için huzurlu olmalıyız” diye konuştu.  Tören kapsamında ayrıca yaşlı vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla “Bizimle yalnız değilsiniz” konulu yardım kampanyası da düzenlendi. Kampanyaya Türk Kızılay 5.000 Avro bağış yaparak destek verdi. Genel Başkan Kınık ayrıca, bağış yapmak için arayan vatandaşlara teşekkür etmek için telefonlara cevap verdi.