Kızılay İnsani Yardımda Söz Sahibi

26/10/2018 Paylaş:   

Mülteciler, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Avrupa Kızılhaçları İşbirliği Platformu’nun (PERCO) adı ve logosu, Türk Kızılay’ın önerisiyle değiştirildi. Logosuna hilal eklenen platformun adı da Mülteciler, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Avrupa Kızılhaçları ve Kızılayları İşbirliği Platformu olarak değiştirildi.
 
PERCO'nun göç konusunu ele almak üzere düzenlediği yıllık değerlendirme toplantısının ikincisi Gaziantep'te gerçekleştirildi. Türk Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, toplantıda platformun adının ve logosunun değiştirilmesini önerdi. Öneri, platform üyelerinin oylarıyla kabul edilince PERCO'nun adı "Mülteciler, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Avrupa Kızılhaçları ve Kızılayları İşbirliği Platformu" olarak güncellendi ve logosuna hilal eklendi.
 
“Bölgesel birlikteliğimizi ve iş birliğimizi daha da artırmak isteriz”
 
Gaziantep'in Suriye krizi çıktığından beri Birleşmiş Milletler'in (BM) yanı sıra ulusal ve uluslararası derneklere ev sahipliği yaptığını söyleyen Alper Küçük, “Ülkemizde bulunan Suriyeliler için sığınmacı, geçici koruma altındaki kişiler ve mülteci gibi birçok kelime kullanılıyor. Biz onları mülteci statüsünde adlandırmaktan kaçınıyoruz ve misafir olarak görüyoruz. Onların mağduriyeti ve ülkemize, bize olan ihtiyaçlarının farkındayız. Türk Kızılay olarak yürüttüğümüz birçok faaliyetten birisi de göç çalışmaları. Gaziantep nüfusunun yüzde 20'sini mülteciler oluşturuyor. Cuma günü saha ziyaretine gideceğiniz Kilis'te ise Suriyeli nüfusu, Türk nüfusundan fazla." dedi.
 
Tüm ulusal derneklerle göç konusunda birlikte çalışmaya devam edeceklerine işaret eden Küçük, "Göç faaliyetleri Türk Kızılay’ın yürüttüğü çalışmaların merkezinde. Bölgesel birlikteliğimizi ve iş birliğimizi daha da artırmak isteriz." diye konuştu.