Kızılay’dan Sudan’da Katarakt Ameliyatı Projesi

28/10/2018 Paylaş:   

Dünyanın en büyük insani yardım kuruluşlarından biri olan, yurtdışı yardımları konusunda adından sıkça söz ettiren Türk Kızılay, yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Katarakt vakalarının sıkça yaşandığı Sudan’da “Katarakt Ameliyatı Projesi”ni başlatan Kızılay, Sudan Sağlık Bakanlığı işbirliği ile ihtiyaç sahibi, maddi durumu elverişsiz insanların tedavi masraflarını üstlendi. İlk etapta 400 hastanın tedavisini başlatan Kızılay, yapılan anlaşma gereği sayıyı kısa zamanda 600 kişiye çıkaracak.
 
Sudan’ın başkenti Hartum’da iki hastanenin göz kliniğinde eş zamanlı olarak başlayan katarakt ameliyatları ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen hastalara şifa dağıtıyor. Güneş ışınlarının etkisiyle her yıl onbinlerce insanın katarakt tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı ülkede Kızılay’ın başlattığı proje hayati önem taşıyor.
 
Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliği’nin de desteklediği proje kapsamında ameliyatları yaptırmaya başlayan Kızılay, Sudan Sağlık Bakanlığı’na ameliyat için başvuran diğer hastalara şifa olmak için de projenin kapsamı genişletmeye hazırlanıyor.
 
Daha fazla insanın tedavi edilmesi için çalışmalar sürüyor
 
Çalışmaları yerinde incelemek ve projenin açılış törenine katılmak için Sudan’a giden Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, “Uzun süredir gerek tıbbi destek, gerek sağlık hizmeti desteği verdiğimiz, gıda yardımlarını organize ettiğimiz Sudan’da bu defa katarakt ameliyatı projesi başlattık. Ülkede onbinlerce katarakt hastası var. Her yıl bunlara yenileri ekleniyor. Sudan Sağlık Bakanlığı ihtiyaç sahibi bu insanların tedavileri için büyük çaba sarf ediyor. Biz de Kızılay olarak bu çabaya destek vermek için bir çalışma başlattık. Bağışçılarımız sayesinde, maddi durumu yetersiz olan insanların tedavilerini karşılıyoruz. İlk etapta 400, sonrasında ise 200 kişinin daha tedavilerini gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki dönem daha fazla insanın katarakt ameliyatını karşılamaya çalışacağız. Bunu, her zaman olduğu gibi bağışçılarımız sayesinde başaracağız” dedi.
 
Başkent Hartum’a yakın bir köyde oturan ve proje kapsamında tedavisi gerçekleştirilen Abdulmumin Ahmet (68) “Katarakt nedeniyle birkaç senedir görme duyum kayboldu. Sağ gözümde ileri derecede görme kaybı vardı. Diğer gözüm de yavaş yavaş görme yetisini kaybediyor. Tedavi olmak için param yoktu. Sonra tedavi ücretimin Türkiye’den gelen Kızılay tarafından karşılanacağı söylendi. Ameliyattan sonra eskisi gibi görecek olmama vesile olan herkese dua ediyorum. Binlerce kilometre öteden bize yardım elini uzatan herkese Allah da yardımcı olsun” diye konuştu.