Kızılay Bilgi Birikimini Paylaşıyor

12/11/2018 Paylaş:   

Uluslararası insani yardım programlarıyla fark yaratan, 150 yıldır ihtiyacı olan herkese yardım ulaştıran Türk Kızılay, davet edildiği ülkelerin ulusal derneklerinin konferanslarında da bilgi birikimini paylaşıyor.

Filipin Kızılhaçı’nın ev sahipliğinde düzenlenen Asya Pasifik Bölgesel Kızılhaç Kızılay Konferansı bölge üyesi 38 ulusal dernek delegesinin, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi temsilcilerinin ve bölgedeki programlara bölge dışından destek veren ulusal derneklerin temsilcilerinin katılımıyla Filipinler’in başkenti Manila’da yapılıyor. Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da ev sahibi Filipin Kızılhaçı’nın daveti üzerine konferansa katılım sağladı.

Hali hazırda bölgede yardım faaliyetleri yürütüldüğünü belirten Kınık, konferansta Filistin, Pakistan, Bangladeş ve Endonezya’da acil müdahale, insani yardım ve göçmenlere destek programlarını da anlattı.

“Hızla değişen dünyada yerel insani harekete girişmek” mottosuyla başlatılan toplantıda iklim değişikliği için savunuculuk, insani prensiplere uygun müdahale, cinsiyet eşitliği, savunmasızlara insani erişim, insani kuruluşlara güven, hesap verebilirlik gibi konular ele alınırken, bölgedeki Kızılhaç Kızılay çalışmalarının gelecekte odaklanacağı alanlar tespit ediliyor.