Sığınmacıların Geçim Kaynaklarının Geliştirilmesi Çalıştayı Adana’da Gerçekleştirildi

16/11/2018 Paylaş:   

Türk Kızılay Adana Toplum Merkezi organizasyonu ile toplum merkezleri yararlanıcılarının sosyal uyumlarına katkı sağlanabilmesi adına bir çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştayda bölgedeki geçici koruma altındaki yararlanıcılar ile ihtiyaç sahibi vatandaşların sorunları ve bu sorunlara çözüm önerileri görüşüldü.

Adana’da gerçekleştirilen çalıştaya, Kızılay Adana Şubesi Başkanı Ramazan Saygılı ile birlikte Adana Vali Yardımcısı Huriye Küpeli, konu ile ilgili çalışma gerçekleştiren çok sayıda kamu ve sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ile öğretim üyeleri katıldı. Yararlanıcıların Adana’daki sosyal ve ekonomik durumları, geçim kaynaklarına erişim noktasında yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü çalıştayda, Kızılay Toplum Merkezleri’nin çalışmalarına ilişkin bilgiler de paylaşıldı.

Toplum merkezi yararlanıcılarının sosyal uyumlarına odaklanan çalıştayın son bölümünde katılımcılar gruplara ayrılarak, gündem konularına ilişkin özel çalışmalar gerçekleştirdiler. Geçim Kaynaklarının Geliştirilmesi Çalıştayı’ndan elde edilen çıktılar, Adana Toplum Merkezi tarafından bir rapor haline getirilerek yayınlanacak.

Toplum Merkezleri Geçim Kaynağı Çalışmaları ile 18.397 Kişiye Ulaşıldı

2015 yılından beri faaliyet gösteren Toplum Merkezleri Geçim Kaynağı Geliştirme Programı bünyesinde; istihdamın kolaylaştırılması ve iş gücüne katılımın sağlanabilmesi için yönlendirme hizmetleri sağalanıyor, mesleki kurslar (kuaförlük, biçki dikiş, Türkçe, bilgisayar, takı tasarım, hasta ve yaşlı refakatçisi, kaynak teknisyenliği, aşçılık vb.) veriliyor, kamu-özel işbirlikleri çalışmaları yürütülüyor.

Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul (Bağcılar), İstanbul (Sultanbeyli), İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin, Şanlıurfa illerinde bulunan Toplum Merkezleri Geçim Kaynağı Geliştirme Faaliyetleri bünyesinde Eylül 2018 itibari ile 18.397 kişiye ulaştı.