“Tarımda İstihdam Projesi” İlk Filizlerini Mardin’de Verdi

21/11/2018 Paylaş:   

2018 Haziran ayında proje süreçlerine başlanan, ardından Türk Kızılay Toplum Merkezleri ile İl Tarım Müdürlükleri ve diğer partner kurumlar arasında yapılan işbirlikleriyle hayata geçirilen “Türk Kızılay Geçim Kaynağını Geliştirme Programı Tarımda İstihdam Projesi” nin Mardin durağı düzenlenen tanıtım etkinliği ile başladı.

Mardin'de Toplum Merkezimiz ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen projenin tanıtım toplantısına Mardin Valisi Mustafa Yaman, Türk Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ve Mardin protokolünden çok sayıda davetli katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü, Kızılay Genel Müdür Yardımcısı ve Mardin Valisinin açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği etkinlikte projenin gerçekleşmesi için tarlasını bağışlayan ve 15 Suriyeli 6 Türk katılımcıya istihdam olanağı sağlayacak olan Mardinli çiftçi Fahri Yıldız’a da teşekkür plaketi takdim edildi.

Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük konuşmasında, istihdama ve üretime yönelik, toprak kokan bir projenin kurum olarak önemli bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederken, özellikle son yıllarda gerçekleştirilen insani yardım çalışmalarının uluslararası kamuoyu tarafından da takdirle karşılandığına dikkat çekti.

Mardin Valisi Mustafa Yaman da tarımla özdeşleşmiş bir coğrafyada tarımsal istihdama yönelik gerçekleştirilen örnek çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, projenin yürütücüsü olan Türk Kızılay ve diğer proje ortaklarına teşekkür etti.

Mardin'de Çilek ve Lavanta Yetiştirilecek

Eylül 2018’de Mardin İl Tarım Müdürlüğü ile imzalanan protokolle başlanan çalışmalar kapsamında 11 dönümlük arazi 3 yıl boyunca tarım projelerinde kullanılmak üzere Türk Kızılay Mardin Toplum Merkezine tahsis edildi.

Proje kapsamında 5 dönümde çilek, 5 dönümde lavanta ve 250’şer metrekareden 2 serada da marul yetiştiriciliği yapılıyor. Teorik ve pratik eğitimler tamamlanmış olup; tüm eğitimler hasat zamanı eğitimleri sonrasında tamamlanacak. Yapılan hasadın satışı Mardin İl Tarım Müdürlüğü işbirliği ile eğitim alan yararlanıcılar tarafından gerçekleştirilecek. Elde edilen gelir sayesinde yararlanıcıların kendi geçimlerini sağlayabilmeleri hedefleniyor.

Tarımda İstihdam Projesi

Proje kapsamında yerel halka ve Toplum Merkezi yararlanıcılarına teorik ve uygulamalı mesleki eğitimler veriliyor, istihdama yönelik işbirlikleri gerçekleştiriliyor.

Halihazırda Adana, Gaziantep, İzmir, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Mersin, Şanlıurfa illerinde protokoller imzalanmış olup Konya ve Hatay illerinde protokoller imza aşamasında. Eğitimler Adana, Kilis ve Mardin illerinde başladı. Proje kapsamında 2019 yılının sonuna kadar binden fazla yararlanıcıya ulaşılması planlanıyor.

Protokoller kapsamındaki kurslar arasında sert çekirdekli meyve, mantar, zeytin, sebze yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, çilek ve lavanta yetiştiriciliği, park, bahçe ve koruların bakımı, ekmek yapımı, seracılık, ağaç budama eğitimi, arıcılık, süs bitkileri gibi kurslar bulunuyor.