Memur-Sen ve Hak-İş’ten Yemen’e Destek

22/11/2018 Paylaş:   

Yemen’deki ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım çalışmalarını bölgedeki ekipleriyle sürdüren Kızılay, toplumun her kesiminden destek almaya devam ediyor. Son olarak Memur-Sen ve Hak-İş, zor durumdaki Yemenli ihtiyaç sahipleri için “Yemen İnsanlığı Bekliyor' sloganıyla başlattığı yardım kampanyası kapsamında ilk aşamada 200.000 Lira tutarında bağış yaptı.

Memur-Sen ve Hak-İş Konfederasyonu, Yemen'deki insani drama "dur" demek için başlattığı kampanya ile Kızılay, AFAD, İHH ve Deniz Feneri’ne destek oldu. İlk aşamada 200.000 Liralık bağışın yapıldığı kampanya, Memur-Sen Genel Merkezi'nde düzenlenen programla başlatıldı.

“Kampanyamızı vatandaşlarımızın destekleyeceğine inanıyoruz”

Memur-Sen olarak başta bölgedeki sendikalar olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki emek örgütleriyle iletişime geçerek bir inisiyatif almaya kararlı olduklarının altını çizen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Şu an çatışma ile tabiri caizse abluka altına alınmış insanlara 'gıda ve ilaç yardımı' yapmak amcındayız. Memur-Sen, Hak-İş, Kızılay, AFAD, İHH ve Deniz Feneri olarak ilk aşamada 200 bin TL'lik başlangıçla bir bağış kampanyası başlatıyoruz. Kampanyamızın bütün vatandaşlarımız tarafından destekleneceğine inanıyoruz” diye konuştu.

“Yemenli kardeşlerimize bir borcumuz var”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise, "Hak-İş olarak atasözümüzün gereğini yerine getirmek için sorumluluğumuzu bir kez daha hatırladık. 'Karanlığa küfretmektense bir mum yak, daha iyidir', biz bir şeyler yapmak zorundayız. Konfederasyonumuzun üstlendiği sorumluluk çok önemli, Yemenli kardeşlerimize bir borcumuz var, bunu ödeyeceğiz" dedi.

“Kampanya bize güç verdi”

Yapılan bağışların tamamının bir sorumluluk verdiğini belirten Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan da, “100 sene önce Hilal-i Ahmer Yemen’de acıları dindirmek için uğraşıyordu. Şimdi de daimi delegasyonumuzla yardımlarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bugünkü kampanya bize güç kuvvet ve her türlü tehlikenin içine rahat girme cesareti verdi. Bağışlarınız için teşekkür ediyorum.” ifadesinde bulundu.

Yardım kampanyasına ilişkin basın toplantısı düzenleyen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’a, Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan’ın yanı sıra, AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu, İHH Başkan Yardımcısı Sait Demir ve Deniz Feneri Ankara Koordinatörü Hamit Kunt eşlik etti.