Dr. Kınık: “Büyük Bir İnsani Yükü Kaldırıyoruz”

23/11/2018 Paylaş:   

Adana’da düzenlenen Diyalog’18 Sivil Toplum ve Kamu İşbirliği Zirvesi, STK ve kurumlarının üst düzey yetkililerini bir araya getirdi. Zirveye katılan Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Suriye'de süren savaşın etkilerini ortadan kaldırmak için yapılanları anlatarak, “Çok büyük bir insani yükü kaldırıyoruz. Suriye'de içme suyu, gıda, barınma, sağlık ve eğitim hizmetlerimizi gönüllülük esasıyla sürdürüyoruz” dedi.

Adana'da Türk Kızılay, Yeşilay, Türkiye Gençlik Birliği Vakfı Adana Şubeleri ile İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü, Çukurova Kalkınma Ajansı ve Yenilikçi İnsan Kaynakları Derneği tarafından organize edilen “Diyalog'18 Sivil Toplum ve Kamu İşbirliği Zirvesi” gerçekleştirildi. Yüreğir Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen zirve, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının üst düzey yetkililerini bir araya getirdi. Zirve ile STK'larla kamu kurumları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi adına fikir alışverişinde bulunuldu.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, sivil toplum çalışmalarında hizmet üretmek ve bu çatıya değer katmak isteyen tüm kesimleri buluşturan zirveyi oldukça anlamlı bulduğunu ifade etti.

“Kızılay kamunun bütünleyicisi”

“Kızılay olarak, kamunun bütünleyici ve yardımcı kuruluşu olarak faaliyet gösteriyoruz” diyen Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise “Konferans kamunun sivil toplum kuruluşlarıyla olan ilişkisinin paydaşlık temelinde güçlendirilmesi için farklı iş modelleri, farklı alanlarda ne gibi paydaşlıklar yapılabileceğini ortaya koyması bakımından anlamlı” dedi.

Genel Başkan Kınık, Suriye'de 8 yıldır devam eden olayların, tüm dünyaya acı verdiğini ancak en büyük yansımanın da Türkiye'de hissedildiğine de dikkat çekerek, “8 yıllık süre boyunca ülke nüfusunun yarısı ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bugün Türkiye, kendi sınırları içerisinde barındırmış olduğu Suriyeli sığınmacıların dışında, Suriye'nin içerisinde de yaklaşık 4 milyon civarında insana da destek vermeye devam ediyor. Çok büyük bir insanı yükü kaldırıyoruz. Askeri operasyonlar sonunda terörden temizlenerek güvenli hale gelen bölgelere kalıcı desteklerimiz, altyapı yardımlarımız devam ediyor. İçme suyu, gıda, barınma, sağlık ve eğitim hizmetlerimizi gönüllülük esasıyla sürdürüyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde barış yoluyla bir siyasi yol haritası ortaya çıkar ve Suriye'nin bu acısı biter” diye konuştu.

Genel Başkan Kınık, Adana programının yanı sıra Kahramanmaraş ve Gaziantep’te de temaslarda bulundu. Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Genel Sekreter Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri Ercan Tan ve Cengiz Yurdabekçi ile Genç Kızılay Başkanı Emre Koç da programlara katıldı.