Suriyeli Çocuk Ailesine Kavuştu

23/11/2018 Paylaş:   

İdlib’de patlamada yaralanması üzerine 1,5 yıl önce getirildiği Türkiye'de tedavisi tamamlanan Suriyeli 14 yaşındaki çocuk, uzun süredir ayrı kaldığı ailesine kavuşmanın mutluluğunu Kızılay’la yaşadı.

Çatışma ortamının olumsuz etkilerinden kurtulmak için göç eden ve göç yolunda birbirlerinden ayrı düşen aileleri bir araya getiren Türk Kızılay, Suriyeli çocuk E’yi de ailesine kavuşturdu. Suriye’de ağır yaralanan çocuk Türkiye’den gelen bir ambulansla Mersin’de hastaneye yatırılmıştı. Mersin’de tedavi edilen ve yaralanan yüzü için 22 ameliyat olan Suriyeli çocuğun ailesine kavuşma hayali Türk Kızılay, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hatay Valiliği ortaklığında gerçeğe dönüştürüldü. Hatay’daki Yayladağı Sınır Kapısı'nda gerçekleşen kavuşmada sevinç gözyaşları döküldü.

“1,5 yıldır ailemden kimseyi görmemiştim, çok mutlu oldum”

Uzun süre gözyaşları içinde kalan ve ailesine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleye Suriyeli kız çocuğu E, “İdlib’de evimizin yakınına düşen bombanın patlaması sonucu ağır yaralandım. Beni Türkiye'ye tek başıma getirdiler. Çok şükür burada tedavim oldu ve sağlığıma kavuştum. Ben Türkiye'ye geldiğimde ailem orada kaldı ve uzun süre kimseden haber alamadım.” dedi.

Türkiye’de kendisiyle yakından ilgilenildiğini ve sağlığına kavuştuktan sonra ailesiyle yeniden bir araya gelme isteğini yetkililere ilettiğini anlatan E.H.Y, “1,5 yıldır ailemden kimseyi görmemiştim, çok mutlu oldum. Emekleri geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Anne W.H.Y. de uzun süre sonra kızına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.