Kimsesiz Kürşat’ın Tedavisine Kızılay’dan Destek

28/11/2018 Paylaş:   

Kimsesi olmadığı için Düzce’de Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Evleri Sitesi’nde misafir olarak kalan 19 yaşındaki Kürşat’ın tedavisi için gerekli olan tıbbi malzemeyi Kızılay karşıladı.

Hayırseverlerin desteğiyle ihtiyaç sahiplerinin imdadına yetişen Kızılay, 19 yaşındaki Kürşat’a bebekken yaşadığı düşme sonucunda alt çenesindeki gelişim bozukluğu için yapılan tedavide kullanılması gereken External Mandibular Distraktör isimli tıbbi malzeme desteğinde bulundu. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyatı yapılan Kürşat’ın tedavisi üç ay sürecek. Hastanede Kürşat’ı ziyaret eden Kızılay ekibi ayrıca giyim malzemesi de hediye etti. 

“İhtiyaç sahiplerine ulaşma amacındayız”

Gelen talep üzerine en kısa sürede gerekli yardımı yaptıklarını belirten Türk Kızılay Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özer, “Kürşat, bebekken düşme sonucu sağlık problemi yaşamış ve ardından terkedilmiş. Uzun süre çene problemiyle hayatını sürdürmeye çalışmış. Psikososyal bir durum da söz konusu. Kızılay olarak geride hiçbir kimse kalmasın mottosuyla yola çıkıyoruz. Bu kapsamda Kürşat’ın durumunu da ekibimiz inceledi. Hastane Kürşat’a yapılacak müdahaleyle ilgili gerekli ekipmanların temini konusunda ücretlerin yüksek olduğundan bahsedince Kızılay olarak biz devreye girdik ve bu malzemeleri temin ettik. Ameliyat olacağını öğrenen ve çok mutlu olduğunu söyleyen Kürşat kardeşimizin operasyonu da başarılı bir şekilde tamamlandı.  En mutlu gönüllülerimizden olan Kürşat’a tedavisinin ardından ise bir iş bulanacak. Kızılay olarak her coğrafyadaki ihtiyaç sahiplerine ulaşma amacındayız. Bu desteğinde hayırseverlerimizin bağışlarının nereye ulaştığı konusunda bir örnek olduğunu düşünüyoruz.” ifadesinde bulundu.

“Kızılay’ın temin ettiği tıbbi malzemeyi kullandık”

Plastik Cerrahi Klinik Şefi Dr. Furkan Erol Karabekmez ise, “Hastamızın bebeklik çağında bir travma hikayesi var. Bunun sonucunda alt çene kemiğinin ekleminde bir kayıp oluşmuş. Buna binaen ise gelişim sürecinde de alt çene büyümesi olmamış. Çiğneme fonksiyonunda, konuşmada ve estetik olarak problemi var. Hastamızın alt çenesini uzatmak için bir ameliyat planladık. Gülhane Diş Hekimliği’nin de katkı verdiği hastamızın tomografisinden üç boyutlu modelleme yaptık. Üç boyutlu modeller üzerinde alt çene kemiğinin ne kadar uzatılması gerektiği planlandı. Hastamızda yaklaşık 20-20 milimetre bir çene eksikliği var. Bu eksikliğin tedavisi için ise distraksiyon dediğimiz ameliyatı yaptık. Tabi ameliyatta kullandığımız cihazlar rutinde kullandığımız cihazlardan değil. O yüzden Kızılay’ın temin ettiği tıbbi malzemeyi kullandık. Hastamızda iki tane distraktör kullandık. Kestiğimiz alt çene kemiği bu cihaz sayesinde günde 1 milimetre uzatılacak. 25 gün sonunda ise istediğimiz uzunluğa ulaştığında cihazı sabitleyeceğiz. Üç ay sonunda kemik iyileşme süreci de tamamlandığında hastamız sağlıklı bir şekilde normal yaşantısına dönmüş olacak.” dedi.