Kızılay’ın Yardımları Bosna Hersek'e Ulaştı

28/11/2018 Paylaş:   

Türk Kızılay’ın gönderdiği 9 Tırlık yardım konvoyu Bosna Hersek'e ulaştı. Yardım malzemeleri farklı şehirlerdeki kamplarda kalan sığınmacılara dağıtılacak.

Bosna Hersek’teki sığınmacıların kış öncesinde barınma koşullarını iyileştirmek amacıyla Türkiye'den gönderilen yardımlar başkent Saraybosna'ya ulaştı. Türk Kızılay tarafından Bosna Hersek Kızılhaçı iş birliğinde organize edilen yardım faaliyeti kapsamında, Türkiye’den yola çıkan yardım malzemeleri, Bosna Hersek'te bulunan binlerce sığınmacının soğuk kış aylarını rahat geçirmesini sağlayacak. Yardım malzemeleri arasında 22 adet genel maksat çadır, 300 adet barınma çadırı, 10 bin adet battaniye, 1000 adet mutfak seti ve 2 adet seyyar mutfak bulunuyor.

“6 bin sığınmacı için hazırlık yaptık”

Kışlık barınma malzemeleriyle yaklaşık 6 bin sığınmacı için hazırlık yaptıklarını belirten Türk Kızılay Bosna Hersek Delegasyon Başkanı Göksen Yenigül, “Bosna Hersek'teki sığınmacı krizine yönelik daha önce böyle bir çalışma yapılmadı. Deneyimlerimizi Bosna Hersek Kızılhaçı’na aktarıyoruz. Dokuz tırdan oluşan yardım konvoyumuzla da 22 adet genel maksat çadır, 300 adet barınma çadırı, 10 bin adet battaniye, 1000 adet mutfak seti ve 2 adet 2 bin kişilik seyyar mutfak ulaştırdık.  Buna ek olarak kışlık giyecek yardımı da yapacağız.” dedi.

“Türk Kızılay ile çalışmalarımız daha çok sığınmacı krizine odaklandı”

Bosna Hersek Kızılhaçı Genel Sekreteri Branko Leko da yardımların Bosna Hersek için çok önemli olduğunu vurgulayarak “Türk Kızılay ile çalışmalarımız daha çok sığınmacı krizine odaklandı. Bu yardımlar Bihac, Velika Kladusa ve Sedra'daki sığınmacıların yanı sıra Saraybosna ve Mostar'da kalanlara da ulaştırılacak." dedi.

Sığınmacıların çoğunluğunun Suriye, Afganistan ve Pakistan'dan gelenler olduğunu belirten Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) Kızılhaç Örgütü Genel Sekreteri Namik Hodzic ise, “Bu yardımlar sayesinde yaşamlarını biraz olsun kolaylaştırmak istiyoruz, zira kış aylarını büyük ihtimalle Bosna Hersek'te geçirecekler. Türkiye ile iş birliğine ve tecrübe paylaşımına devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek'teki Sığınmacı Krizi

Avrupa Birliği'nin (AB) 2016'da Yunanistan-Makedonya-Sırbistan-Hırvatistan güzergahındaki Batı Balkan rotasını kapatmasının ardından Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak için alternatif güzergahlar arayan sığınmacılar, 2018'in başından itibaren yoğun şekilde Bosna Hersek'e yöneldi. Yılbaşından beri Bosna Hersek'e 20 bine yakın sığınmacının girdiği belirtilirken, Bosna Hersek'te "kalıcı" olmadıklarını söyleyen sığınmacılar bu ülkeyi "geçiş ülkesi" görüyor. Farklı ülkelerden gelen sığınmacılar, kış öncesinde başkent Saraybosna, Bihac ve Mostar gibi büyük şehirlerde oluşturulan kamplara yerleştirilmişti.