Bosna’daki Mülteciler İçin Kızılay Çadırları Kuruldu

03/12/2018 Paylaş:   

Türk Kızılay’ın, Bosna Hersek'te sığınmacılar için gönderdiği çadırların kurulumu yapıldı. Ülkenin sınır kentlerinden Bihac'taki eski bir fabrikaya yerleşen bin 300 sığınmacı, Kızılay yardımı sayesinde bu kışı daha sıcak bir ortamda geçirecek.

Sığınmacıların çetin kış koşullarından korunması için yardımlarla gönderilen çadırlar, Türk Kızılay, Bosna Hersek Kızılhaç Örgütü, Uluslararası Göç Örgütü (İOM) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ekiplerince kuruldu. Bosna Hersek Kızılhaçı ile organize edilen yardım kampanyası kapsamında, geçen hafta sığınmacılara ulaştırılan malzemelerin arasında 9 tırda, 22 genel maksat çadır, 300 barınma çadırı, 10 bin battaniye, bin mutfak seti ve 2 adet 2 bin kişilik seyyar mutfak bulunuyor.

Çalışmalar sığınmacılarla sınırlı değil

Başkent Saraybosna yakınlarındaki Usivak bölgesinde ve Bihac'da yaklaşık 4 bin sığınmacıya barınma hizmeti sağlamasın hedeflediğini ifade eden Türk Kızılay Bosna Hersek Delegasyon Başkanı Göksen Yenigül, “Sığınmacılar için çadır içi yan malzemeler, yatak gibi tamamen kış koşullarına uygun yardım malzemelerini buraya indirdik. Teknik ekibimiz çalışıyor, zannedersem bir hafta süre içerisinde buradaki 3 bine yakın sığınmacının barınmasını, kış koşullarında buraya sığınmasını tamamlamış olacağız” diye konuştu. 

Kış nedeniyle öncelikle sığınmacılara yardım edildiğini dile getiren Yenigül, “Çalışmamız sadece sığınmacılarla sınırlı değil. Uzun vadede, Bosna Hersek Kızılhaçı ile ülke genelindeki sosyal projelere ağırlık vereceğiz. Kızılhaçla yaşlılar, kimsesizler, ihtiyaç sahipleri, öksüz çocuklar ve genel anlamda Bosna Hersek'in diğer bölgelerinde lokal projeler hazırlayacağız” ifadelerini kullandı.

Una Sana Kantonu Kızılhaç Örgütü Başkanı Husein Klicic ise, Kızılay’ın ulaştırdığı yardımın sığınmacılar için büyük önem taşıdığını vurgulayan, "Sığınmacıların sayısı arttı. Aralarında çadır ve battaniyelerin de bulunduğu bu yardım olmasa, bilhassa kış aylarında, bu insanları burada barındıramazdık” dedi.

Geçiş ülkesi Bosna Hersek

Bosna Hersek'teki sığınmacı krizi Avrupa Birliği'nin (AB) 2016'da Yunanistan-Makedonya-Sırbistan-Hırvatistan güzergahındaki Batı Balkan rotasını kapatmasının ardından Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak için alternatif güzergahlar arayan sığınmacılar, 2018'in başından itibaren yoğun şekilde Bosna Hersek'e yöneldi. Yılbaşından beri Bosna Hersek'e 20 bine yakın sığınmacının girdiği belirtilirken, Bosna Hersek'te "kalıcı" olmadıklarını söyleyen sığınmacılar bu ülkeyi "geçiş ülkesi" görüyor. Farklı ülkelerden gelen sığınmacılar, kış öncesinde başkent Saraybosna, Bihac ve Mostar gibi büyük şehirlerde oluşturulan kamplara yerleştirildi.