Kızılay’dan İdlib’e Eğitim ve İstihdam Desteği

03/12/2018 Paylaş:   

İç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Suriye'deki mazlum halkın yanında olan Türk Kızılay, İdlib'in Han Şeyhun (Türkiye sınırına 120 kilometre mesafede) ilçesinde kurduğu anaokulu ve terzihane ile çatışma mağdurlarına eğitim ve istihdam desteğinde bulundu.

Geçen yıl 4 Nisan'da Esed rejiminin kimyasal silah saldırısına maruz kalan Han Şeyhun ilçesini ziyaret eden ve burada açılışlar gerçekleştiren Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, bölge halkına yardımların artarak devam edeceği mesajını verdi.

Aralarında yetimlerin de bulunduğu yaklaşık 55 çocuğun eğitim gördüğü anaokulunda öğrencilerle bir süre sohbet eden Genel Başkan Kınık, onlara kırtasiye, oyuncak ve kıyafet gibi çeşitli hediyeler dağıttı. Kınık, daha sonra 20'nin üzerinde kadının istihdam edildiği, Kızılay tarafından kurulan terzihanenin açılışını yaptı.

Mikro girişimcilik desteği

Kadınların iş imkanı buldukları terzihanenin kurulmasını sağlayan Kızılay’ın kumaş ve iplik gibi malzemeleri de temin edeceğini belirten Kınık, “Bu atölyede Suriyeli hanım kardeşlerimiz terziliği öğrenecekler ve elbise yapacaklar. Daha sonra da onlardan yaptıkları elbiseleri satın alacağız ve kamplarda ihtiyaç sahibi insanlara dağıtacağız. Onlar para kazandıktan sonra kendi işlerini kuracaklar. Böyle bir mikro girişimcilik desteğiyle beraber bu terzilik işini kamplarımızın tamamına yaygınlaştırmayı arzu ediyoruz." dedi.

Suriye halkının eğitimlerine de destek olunduğunu kaydeden Kınık, açılışı yapılan anaokulunun dışında diğer okullarda da kırtasiye, ısınma ve öğretmenlerin giderlerine destek olunacağını söyledi. Kınık, sadece temel insani ihtiyaçları değil, bu insanların ihtiyaç duyduğu eğitim ve geleceklerinin kurtarılması noktasında da Kızılay’ın imkanlarını seferber edeceğini ifade etti.

Üreterek ailesine destek oluyor

Terzihanede çalışan Fadi Sermani, önceden hayatın çok zor olduğunu, ancak yeniden iyileşmeye başladıklarını ifade etti. Türk Kızılay sayesinde iş sahibi olduğunu ve ailesini geçindirdiğini aktaran Sermani, “İşimiz yoktu şimdi hayatımız güzelleşmeye başladı, ben çalışıyorum ve aileme bakabiliyorum” dedi.

Kızılay tarafından açılan anaokulunda gönüllü öğretmenlik yapan Fatma El Mustafa ise, Türkiye'nin yardımlarıyla çocukların eğitimlerine devam edebildiğini vurguladı. Kimyasal silah saldırılarından sonra kasabadan çok fazla göç olduğunu ve insanların yeni yeni geri dönüş yaptığını anlatan El Mustafa, “Kimyasal saldırıdan sonra bir sürü göç oldu, göçten dolayı öğrencilerimiz azaldı. Okullar açıktı ama okula gidecek öğrenci bulamıyorduk. Han Şeyhun'un yerli halkı çok şükür yavaş yavaş evlerine geri dönmeye başladı. Onlar evlerine dönünce öğrencilerimiz de geri geldi ve Türkiye'nin yardımlarıyla açılan anaokulumuzda eğitimlerine devam ediyoruz, bu durum bizim için çok sevindirici” dedi.

Çadırkentte mutfak ve çamaşırhane açılışı yapıldı

İdlib kırsalında kurulu birçok kampa düzenli olarak yardım yapan Türk Kızılay, çoğunluğu Doğu Guta’dan gelen insanların barındığı, Kefer Lusin bölgesindeki çadırkentte mutfak ve çamaşırhane inşa etti.

Tesislerin açılışını Genel Başkan Dr. Kerem Kınık yaptı. Kamp hayatının yükünü en fazla taşıyan kadınların hayatını kolaylaştırmak için açılan mutfakta akşam yemeklerini hazırlayan kadınlarla sohbet eden Kınık, mutfakta hazırlanan ilk yemeklerin tadına baktı, tam puan verdi.