İnsanı Yardımın Geleceği Kızılay TALKS Konferansı'nda Konuşuldu

07/12/2018 Paylaş:   

Bu yıl 150. yaşını kutlayan Türk Kızılay, bu yıla özel çeşitli etkinlik düzenliyor. Bunlardan bir de yurt içi ve yurt dışından insani yardım alanından profesyoneller, özel sektör temsilcileri, ulusal ve uluslararası medya mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilen Kızılay Talks Konferansı oldu. Etkinlikte “Daha İnsani Bir Gelecek” için neler yapılması gerektiği konuşuldu.

İnsani yardımın geleceği ve insani yardım konusundaki farkındalığı artırmak için neler yapılabileceğin koşulduğu, Swissotel İstanbul'da gerçekleşen etkinliğin ev sahipliğini Genel Başkan Dr. Kerem Kınık yaptı.

Konuşmacılar ise şu isimlerden oluştu: ICRC Orta ve Yakın Doğu Diplomatik Danışmanı Nicholas Hawton, ICRC Operasyonlar ve Ortaklıklar İletişim ve Koordinasyon Bölümü Başkan Yardımcısı Katy Attfield, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’ndan TBA, TRT World Citizen Kıdemli Kampanya Uzmanı Zia Ahmad Eshanzada, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp, Manchester Üniversitesi Global Sağlık ve İnsani İlişkiler Profesörü-Global Sağlık Ofisi İcra Direktörü Prof. Mukesh Kapila, Sınır Tanımayan Doktorlar Genel Sekreteri Chris Lockyear, Kenya Kızılhaç Genel Sekreteri Dr. Abbas Gullet, IFRC Özel Sektör Birimi Küresel Başkanı Alessandro Fedele, ICRC Türkiye’den Sorumlu Operasyon Koordinatörü Thomas Hallier, IFRC Data Okur-Yazarlığı Yöneticisi Heather Leson, Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü Şule Yücebıyık, Siemens Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Gizem Keçeci, UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdür Vekili İnci Haseki.

Etkinliğe ayrıca Genel Sekreter Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Yurdabekçi ile Genel Müdür Yardımcıları Alper Küçük ve İbrahim Özer de katıldı.

Konuklar, gelişen dijital imkânlar ve dünyada hızla değişen sosyo ekonomik koşullar altında, insani yardım faaliyetlerinin nasıl sürdürülebileceğini kendi tecrübeleri ve görüşleri ışığında değerlendirdi.

Her geçen gün daha da derinleşen insani krizler

Seçkin konukların katılımıyla gerçekleşen organizasyonun açılış konuşmasını yapan, Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, 150. Yılını kutlayan Kızılay’ı yeniden konumlandırıp, geleceğe bırakılacak mesajların içeriğini oluştururken Kızılay Talks ve benzeri etkinliklerin çok anlamlı çıktılar verebileceğini söyledi.

“Bu mavi küreyi, dünyamızı daha yaşanılabilir hale getirmenin arayışı için buradayız. Burada sadece insani yardım sektörünün aktörleri yok. Farklı anlardan ve sektörlerden insanlar bir arada. Bu “ortak arayış konferansında” her birimizin görüşü önemli. Farklı sektörlerden inovatif çözümlere ihtiyaç duyuyoruz” diyen Kınık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BM örgütlerinin ve diğer sivil toplum kuruluşlarının hedefi 100 milyon ihtiyaç sahibi insana ulaşmaktı. Gerçekleşen ise bunun yarısından biraz fazla. Geride kalan insanların acısını dindirmek için neler yapacağız, toplumları afetlere karşı nasıl dirençli hale getireceğiz…Kızılay Talks bunun için var. Yeni işbirlikleri, yeni çağrışımlar, yeni fikirler bu toplantının çıktısı olacak.”

İnsani yardım ekosistemini anlamak

Kızılay Talks Konferansı dört panel ve Kızılay Diyalog bölümleriyle gerçekleştirildi. Panel ve diyalog bölümlerinde konuşmacı olarak insani yardım sektöründen uluslararası profesyoneller, medya mensupları ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Orta ve Yakın Doğu Diplomatik Danışmanı Nicholas Hawton'ın konuk konuşmacı olarak katıldığı Kızılay Talks’un ilk bölümünün konusu, "İnsani Yardım Ekosistemini Anlamak" idi.

İnsani yardım ekosisteminin, geleneksel aktörlerin yanı sıra, yeni hareketlerden de etkilendiği saptamasıyla konuşmasına başlayan Nicholas Hawton, insani yardım ekosisteminin faaliyet gösterdiği küresel ortamdaki değişim ve dönüşümün dinamiklerini anlattı.

İnsani yardım ekosisteminin temel kurumları

Nicholas Hawton'ın konuşmasının ardından, TRT World Spikeri Kamali Melbourne'un moderatörlüğünde düzenlenen ilk panele konuşmacı olarak Türk Kızılay Genel Başkanı ve aynı zamanda IFRC Avrupa Başkanı Dr. Kerem Kınık, ICRC, Operasyonlar ve Ortaklıklar İletişim ve Koordinasyon Bölümü Başkan Yardımcısı Kathy Attfield ve IFRC Türkiye Temsilcisi Mette Petersen katıldı.

"İnsani yardım ekosisteminin temel kurumları"nın ele alındığı bu panelde konuşmacılar, insani yardıma gönül veren ve bu sektörün temel taşları konumundaki kurumların ağırlığını tartıştı.

Uluslararası habercilikte insani perspektif

Kızılay Talks Konferansı'nın en önemli gündem başlıklarından “insani yardım” meselesi, düzenlenen ikinci panelde ele alındı. TRT World Spikeri Ayça Aydoğdu'nun moderatörlüğünü üstlendiği panele, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp, Manchester Üniversitesi Global Sağlık ve İnsani İlişkiler Profesörü & Global Sağlık Ofisi İcra Direktörü Prof. Mukesh Kapila ile Sınır Tanımayan Doktorlar Genel Sekreteri Christopher Lockyear katıldı. 

Konuşmacılar bu bölümde, insan yapısı felaketler ve doğal afetlere karşı insani amaçlarla sunulan maddi ya da lojistik hizmetler gibi insani yardım konularını ve bu sektördeki son trendleri tartıştılar.

İnsani yardımların sürdürülebilir finansmanı

İnsan yapısı ve doğal afetler, yıldan yıla artarken, yardıma muhtaç insanlar da aynı oranda sürekli artıyor. İnsani yardım faaliyetlerinin karşılaştığı en büyük sınıkıntılardan biri de fon kaynaklarının tahmin edilemezliği.

TRT World Spikeri Ayça Aydoğdu'nun moderatörlüğünde düzenlenen üçüncü panele, Kenya Kızılhaç Genel Sekreteri Dr. Abbas Gullet, IFRC, Özel Sektör Birimi Küresel Başkanı Alessandro Fedele ve ICRC Operasyonlar Bölümü, Türkiye’den Sorumlu Operasyon Koordinatörü Thomas Hallier katıldı. Panelistler, insani yardım operasyonlarının sürdürülebilir şekilde nasıl daha iyi finanse edilebileceğini tartıştı.  

İnsani yardım sektöründe dijital dönüşüm

Sürekli gelişen teknolojiler ve buna bağlı olarak yaşanan dijital dönüşümler hayatın her alanında olduğu gibi insani yardım sektörünü de belirliyor. İsra Sakipi'nin moderatörlüğünü yaptığı bu bölüme IFRC'den Data Okur Yazarlığı Yöneticisi Heather Leson katıldı. Konuşmacılar bu bölümde, sürekli değişen teknolojik ve dijital imkânların insani yardım faaliyetlerini nasıl etkilediğini tartıştı.

İnsani yardımın değişen mimarisi ve özel sektör katılımı

Kızılay Talks Konferansı'nın dördüncü ve son panelinde konular "Değişen İnsani Yardım Mimarisi ve Özel Sektör Katılımı" başlığı altında ele alındı. İsra Sakipi'nin moderatörlüğündeki son panele konuşmacı olarak Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü Şule Yücebıyık, Siemens Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Gizem Keçeci ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdür Vekili İnci Haseki katıldı.  

Panelistler, bu bölümde, insani yardımın değişen mimarisini ve en iyi örnekleriyle bu konudaki özel sektör katılımını ele aldılar.

“Kaderimizi insanlık için birleştirmeliyiz”

Kızılay Talks Konferansının kapanış konuşmasını da Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yaptı. Konuşmasına Suriyeli, Doğu Gutalı Kerim bebeğin dünyaya verdiği mesajla başlayan Kınık, “Bombalı saldırıda annesini ve bir gözünü kaybeden Kerim bebeğin verdiği mesajı hepimiz bir araya gelsek veremezdik” dedi.

Bugün yaşanan insani krizlere karşı insanlığın acil olarak bir şeyler yapması gerektiğini vurgulayan Kınık devamında şu tarihi konuşmayı yaptı:

“Çatışmalarda yaralanan masum Kerim bebekler için, 5 yaşına varmadan hayatını kaybeden 6,5 milyon bebek için, yavrularını doğururken kaybettiğimiz 350 bin anne için, sivrisinek ısırdığı için hayatını kaybeden 1,1 milyon sıtma hastası için, 300 bin çocuk asker için, her gün mülteci olan 30 bin insan için, dünyanın yüzde 10’u dünyanın bütün gelirinin yüzde 70’ine sahipken günde 1 doların altında geliri olan 1,5 milyar insan için, temiz içme suyuna erişemeyen 1 milyar için bugünden birşeyler yapabiliriz. Bu insanların onurlu bir hayat yaşaması için neler yapabiliriz; aslında bunu konuşuyoruz. Bu hikaye bitmeyecek, biliyoruz. Bir tarafta kötüler, insanı öldürmek için çalışanlar, diğer tarafta iyi insanlar olacak. Bu ‘iyi ellerin’ hikayenin sonunda kazanması gerektiğini düşünüyorum. İyi insanların, en az, kötüler kadar cesaretli olması gerektiğine inanıyorum. Bir şeyleri gizleyerek varabileceğimiz bir yer kalmadı. Çatışmalar bu şekilde devam ederse dünyada kimseye huzur olmayacak. Afet olmadan önce harcanan 1 lira ile afet sonrası harcanan 7 lira eşdeğer etkiyi gösteriyor. Eğer sorunları kaynağında çözemezsek, dünyanın geneli bundan etkilenecektir. Kaderimiz ve güçlerimizi insanlık için birleştirmeliyiz. O nedenle kurumsal işbirliklerimiz büyük değerler oluşturur. Bu işbirlikleri insan ıstırabını dindirip, toplumsal dayanışmayı da artıracaktır.”