Kızılay’ın 150. Yıl Etkinliklerine Start Verildi

07/12/2018 Paylaş:   

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı sivil toplum kuruluşlarından biri olan, kurulduğu günden bu yana insanlığa hizmet eden Türk Kızılay, 150. yaşını çeşitli etkinliklerle kutlamaya başladı. Bunlardan ilki Kızılay Talks Konferansı oldu. Bir buçuk asrı geriden bırakan iyilik çınarı Kızılay, düzenleyeceği etkinliklere halkın ve kurumların katılımını da sağlayarak insani yardıma farklı bir bakış açısı getirecek.

Kızılay’ın 150. yıl kapsamında gerçekleştireceği çalışmaları bir basın toplantısında kamuoyu ile paylaşan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bütün bilgi birikimimizi ve imkânlarımızı insani yardım projelerine aktarıyoruz. Bu nedenle 150. yıl projelerimizle, Türk Kızılay’ın gelir ve bağış kaynaklarını artırmak ve bu kaynakları sürdürülebilir kılmak istiyoruz” dedi.

Duyarlı kuruluşlarla işbirliği

Kızılay faaliyetlerinin kitlelere anlatılması ve ulusal - uluslararası toplumda insani yardım konusundaki farkındalık ve desteğin artırılması için geliştirilen projelerden örnekler veren Kınık, Kızılay'ın yakın ve orta vadedeki planlarını şöyle açıkladı:

“Öncelikle insani yardımda sahiplenme ve farkındalığın artırılması için projeler yürütüyoruz. Dünyanın her yerinde böylesi hizmet veren kuruluşların kesintisiz desteğe ihtiyacı var. Bu noktada Türk Kızılay ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Bu projelerle, ülkemizin duyarlı bireyleri ve kuruluşları ile bir araya gelmek istiyoruz.”

Konuşmasında dünyadaki insani krizlere de dikkat çeken Kınık, Kızılay’ın bu krizlere yönelik çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Basın toplantısına Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Operasyonlar ve Ortaklıklar İletişim ve Koordinasyon Başkanı Katy Attfield ile Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Türkiye Temsilcisi Mette Petersen de katıldı.

Hilal-i Ahmer Koleksiyonu

Tüm yıl boyunca devam edecek olan etkinlikler kapsamında, özel davetlerin yanı sıra, gösteriler, konserler ve Türkiye’yi Kızılay’ın Hilali ile buluşturacak olan Hilal-i Ahmer Koleksiyonu projesi planlanıyor. Kızılay Talks Konferansı sırasında ilk örneklerinin görücüye çıktığı Hilaller yerli ve yabancı birçok farklı sanatçı tarafından tasarlanıp, Türkiye’nin birçok noktasında sergilenecek. Bu sayede Kızılay’ın yardım çalışmalarına farklı bir araçla dikkat çekilecek.