İngiltere’de Yaşayan Türk Vatandaşlarının Yemen Hassasiyeti

11/01/2019 Paylaş:   

Yemen’de yaşanan insani krize sessiz kalmayan, ülkeye Türk Kızılay aracılığıyla yardım ulaştırmak isteyen kişi ve kuruluşların sayısı her geçen gün artıyor. Bunlardan biri de Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) İngiltere şubesi üyesi Türk vatandaşları oldu. Düzenlenen yardım gecesine Genel Başkan Dr. Kerem Kınık da katıldı.
 
Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) İngiltere şubesinin öncülüğünde bir araya gelen 8 sivil toplum kuruluşu Londra'nın kuzeyindeki Wood Green semtinde "Yemen İçin Birlik Kervanı Gecesi" etkinliği gerçekleştirdi. Geceye katılan Genel Başkan Kınık, amacının İngiltere'deki yardımseverlere Yemen'deki durumu ilk elden gözlemlerine ve bilgilerine dayanarak anlatmak olduğunu belirtti.
 
Yemen'in 2015 yılından bu yana derinleşen bir kriz yaşadığını anlatan Kınık, “Ciddi bir siyasi kriz ve bunun oluşturduğu insani kriz var. Farklı kanallardan yardımlar ulaştırılabiliyor. Kızılay da Aden'deki daimi delegasyonu aracılığıyla bu operasyonlarını yürütüyor. Geçen yıl yaklaşık 13 bin ton, bin tırlık gıda ağırlıklı yardımı Yemen'in aşağı yukarı bütün bölgelerine ulaştırdık” diye konuştu.
 
Daha fazla yardım gerekli
 
Birleşmiş Milletler'in Hudeyne Limanı'nda sağladığı anlaşma sayesinde de Sana ve çevresine yardım ulaştırmanın kolaylaştığını vurgulayan Kınık, halihazırda Kızılay olarak ayda bin aileye yardım sağladığını ifade etti. Kınık, “Sahada ihtiyaç çok büyük. 17-18 milyon insan yardıma muhtaç durumda. Bunun 400 bini çocuk ve yardım alamazsa gerçekten açlıktan vefat edebilecek insanlar. Kolera krizi var. Salgın hastalıklar yaygın durumda. Buna yönelik ilaç sevkiyatlarımız oldu. 60 ton kolera ilacı gönderdik. Sağlık Bakanlığımızla beraber 2 sahra hastanesi kurduk. Yardımların kat kat artarak devam etmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.
 
UID İngiltere Başkanı Erdal Yetimova ise Yemen'deki insani krize yönelik olarak İngiltere'de faaliyet gösteren 8 sivil toplum kuruluşunu bir araya getirdiklerini belirterek, gecede toplanan yardımları bölgeye Kızılay aracılığıyla ulaştırılacaklarını aktardı. İngiltere'de yaşayan Türklerin yoğun ilgi gösterdiği Yemen'e yardım gecesine Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın da katıldı.