Zeytin Ağacının Altındaki Yaşamlar

01/07/2020 PAYLAŞ:   

Dünyanın hemen her yerinde barışın simgesi olan zeytin dalı, onlar için kaçışı, saklanışı, kurtuluşu temsil ediyor. 

Suriye’de savaş devam ediyor. İlk günden bu yana evlerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce insan hâlâ zeytin ağaçlarının altına sığınıyor. Bunlardan biri de 75 yaşındaki Fatma Nine. Çocukları ve torunlarıyla İdlip kırsalında bulduğu zeytin ağaçlarının altına sığınan Fatma Nine, günlerini dikiş yaparak geçiriyor. 


Defalarca göç ettiklerini anlatan ve 1.5 ay zeytin ağaçlarının altında yaşadıklarını söyleyen Fatma Nine, “Hiç gücüm kalmadı.” diyerek özetliyor yaşadıklarını. Oğlu Ali Ahmet, ilk bombalamadan sonra İdlib'e kaçtıklarını anlatıyor:

“Ortalık durulunca insanlar köylerine dönmeye başladı fakat felaketler bitmedi. Yaşadıkları yerler yeniden bombalandı. Biz de buraya sığındık. On kardeşiz ve anne babamızdan ayrılmak istemediğimiz için hep birlikte göç ettik. Ne olursa olsun birlikte hareket edeceğiz, birbirimizden ayrılmayacağız. 
Ali Ahmet, zeytin ağaçlarını kutsal gördükleri için altlarına sığındıklarını söylüyor:

“Gelir gelmez bu zeytin ağaçlarının altına sığındık. Çünkü bu ağaçların bizi koruyacağını ve kimsenin bizi görmeyeceğine inanıyoruz. Zeytin mübarek bir ağaçtır. Allah onun üstüne yemin ediyor ve biz Allah’a iman ediyoruz. Bu yüzden asla zeytin ağaçlarını kesmeyiz. Ruhumuzu, kendimizi koruduğumuz gibi zeytin ağaçlarını da koruyoruz.

 

İlk ay kalacak çadırımız bile yoktu, zeytin ağacının altında soğuktan, kardan korunmaya çalışıyorduk. Öyle günlerimiz oldu ki yiyecek bir parça ekmek bulamadık. Sizden önce bir grup genç geldi. Onlara şöyle dedim: ‘Sizin için basit şu gıda kutuları var ya, onlar bizim için yaşam demek. İnsan kaybetmedikçe bazı şeylerin değerini bilmiyor. Siz bilemezsiniz ama maalesef biz iyi biliyoruz.

 

Acı çeken sadece biz değiliz, göç eden tüm Suriyelilerin hikayeleri bizimkine benziyor. Onlar da acı çekiyorlar, biz de çekiyoruz. Bizim hiçbir suçumuz ve günahımız yoktu. Bu halkın hiçbir günahı yoktu.  Allah’ın hepimize yardım etmesini ve çıkış göstermesini diliyorum. Ne olacağını, ne olacağımızı hiç kimse bilmiyor. Allah’tan başka kimse bilmiyor.”


Fatma Nine ve ailesi 2 aydır zeytin ağaçlarının altında yaşıyor. Tek isteği bir an önce evine dönebilmek. (Ocak 2020)