Depremzede Çift Kızılay Desteğiyle Evlendi: Bir Yanımız Buruk Ama Mutluyuz

15/05/2024 PAYLAŞ:   

Türk Kızılay, 6 Şubat depremlerinde Antakya’da 5 gün enkaz altında kaldıktan sonra kurtarılan Hediye Demirkol ile nişanlısı Muhammed Yıldız’ın Ereğli’deki düğün sevincine ortak oldu. Demirkol, “Sağolsun Kızılay her zaman yanımızda oldu. Tabii ki bir yanımız hep buruk, annemi kaybettik, bizim için zorlu geçiyor ama Kızılay sayesinde bu süreci daha mutlu atlatmaya çalışıyoruz” diyor.
 
Hediye Demirkol ve Muhammed Yıldız’ın hikayesi bundan 4 yıl önce Antakya’da başladı. Birbirlerini sevdiler, nişanlandıktan sonra sıra evlilik planlarına geldi. 6 Şubat depremleri olmasaydı, 2023 yazında dünya evine gireceklerdi ancak deprem tüm planlarını alt üst etti. 21 yaşındaki Hediye Demirkol, depremde yıkılan evlerinin enkazı altında hayatının en zor 5 gününü geçirdi; annesinin vefatına tanık oldu, erkek kardeşiyle birlikte günlerce kurtarılmak için yardım bekledi:
“Yukarıdan sesler duyuyorduk, biz de sesimizi duyurmak için bağırıyorduk ama duyuramıyorduk. Kolum ve kafam sıkışmıştı. Sürekli kardeşimle konuşup onu sakinleştirmeye çalışıyordum. Aradan ne kadar zaman geçti bilmiyorum, bir süre sonra bilincim kapanmış.”
 
“Öldüğüne hiç inanmadım”
O sırada Muhammed de enkaz başındaydı: “Arkadaşlarım Hediye’nin buradan çıkma ihtimali sıfır diyordu ama ben kendime hep ‘Hediye yaşıyor’ diyordum, ben bunu hissediyorum, öldüğüne hiç inanmadım. O süreç anlatılmaz yaşanır derler ya, ta kendisi. Biz bir de deprem günü kavgalıydık. Beni en çok kahreden de o oldu.”
 
“Kızılay sayesinde bu süreci daha mutlu atlatıyoruz”
Depremin beşinci günü enkazdan çıkarıldıktan sonra peş peşe ameliyatlarla geçen uzun bir tedavi sürecinden geçen Hediye bir kolunu, erkek kardeşi ise bacaklarını kaybetti. Deprem sonrası Zonguldak’ın Ereğli ilçesine yerleşen ablasının yanına taşınıp yeni bir başlangıç yaptılar. Bu süreçte yolları Kızılay Ereğli Şubesi’yle kesişti:
 
“Buraya geldikten sonra da tedavi sürecim devam etti. Tek başıma oturup kalkamıyordum, yürüyemiyordum. Kardeşim de aynı şekilde. Sonra burada güzel insanlarla tanıştık. En başta Kızılay ekibi, her zaman yanımızda oldu. Muhammed’le daha fazla uzatmayalım, evlenelim diye karar almıştık ama düğün yapmayı düşünmüyorduk. Nikah yapıp Antakya’ya dönecektik. Bunu Kızılay’dan Kürşat Abi’yle (Ereğli Şube Başkanı) paylaşınca biz yapalım dediler. Sağ olsun, Kızılay her şeyi üstlendi. Bir aile gibi bütün masraflarımıza ortak oldu. Tabii ki bir yanımız hep buruk, annemi kaybettik, bizim için zorlu geçiyor ama Kızılay sayesinde bu süreci daha mutlu, daha enerjik şekilde atlatmaya çalışıyoruz.”
 
“Evlenir evlenmez geri döneceğim”
Düğünden sonra yeniden memleketlerine, Antakya’ya dönmek istediğini anlatıyor Hediye: “Depremden sonra Antakya’ya ilk gidişimde, geri dönmek istemedim. Hani bir şey seni çeker ve orada kalmak istersin, öyle bir duyguydu. Buraya dönmek zor oldu. Antakya’da beni tutan bir şey var ve gitmemi istemiyor. O yüzden evlenir evlenmez geri döneceğim dedim.”
 
200 Kızılay gönüllüsü katıldı
Hediye ve Muhammed’in nikahına Kızılay Ereğli Şube Başkanı Kürşat Yağız da şahitlik etti. Kızılay Denetim Kurulu üyesi Hüseyin Can’ın da katılımıyla, davul zurna eşliğinde yaklaşık 200 Kızılay gönüllüsünün katıldığı kız alma merasiminde çifte beyaz eşya ve çeyizleri teslim edildi. Ardından gönüllüler ve davetlilerin katılımıyla düğün töreni gerçekleşti. Kızılay Ereğli Şube Başkanı Kürşat Yağız, Kızılay ailesi olarak depremzede çiftin mutluluklarına ortak olmaktan büyük sevinç duyduklarını söyleyerek onlara ömür boyu mutluluklar diledi.